ברוב של 55 תומכים לעומת 11 מתנגדים אישרה הערב (ב') מליאת הכנסת להגביל את הגיל בו מותר להינשא לגיל 18, במקום 17. "החוק הישן אפשר את חיתונם בכפייה של ילדים", אמר ח"כ דב חנין, מיוזמי החוק. ח"כ גפני טען כי מדובר בצביעות: "מאפשרים להם ללכת למלחמה, אבל לא להתחתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון במליאה סביב הצעת החוק הפך עד מהרה למאבק בין הח"כים הדתיים לחילוניים. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, הצהיר כי הנורמות הקיימות כיום אינן עולות בקנה מידה אחד עם הנורמות הבינלאומיות וקרא לדחות את כל ההסתייגות מהצעת החוק. "כשהח"כים יעלו לנמק הם יסבירו שזה עניינים של דת, אלו לא עניינים של דת אלא של פוליטיקה", טען רותם.

ח"כ גפני (יהדות התורה) עלה לדוכן והשיב אש. "אני לא מבין בחור בן 17 או בחורה יכול לעשות רישיון נהיגה, להצביע בבחירות לרשויות המקומיות, לשרת בצבא, ללכת למלחמה - ולא להתחתן", תהה גפני וזכה לקריאות: "זה קורה בגיל 18".

"נניח שהייתי מגיש הצעה חוק שאוסרת לפי הלכה נישואין על בת בגיל 17 בבית הזה היו עולות צעקות שזה לא דמוקרטי", המשיך חבר הכנסת מיהדות התורה. "הבניין הזה צבוע. חבל שלא הבאנו הצעת חוק שאסור לבת להתחתן בגיל 17. דוד רותם לא היה מעביר את החוק הזה בשום אופן, הוא כבר היה מטיף שזה לא דמוקרטי".

אל המתקפה בה פתח גפני הצטרפו גם ח"כים אחרים מסיעתו. "הכנסת הזויה, אני רואה מה שקורה כאן ומה שקורה בחוץ וזה הזוי", הצהיר ח"כ אליעזר מוזס. ח"כ ישראל אייכלר טען כי לא מדובר בעניין הלכתי. "ההלכה לא מחוייבת לעניין הזה", אמר וקרא: "היום כשהכל מותר, דווקא הדבר הזה אסור - זה מצחיק. במקרה שאדם רוצה מטעמי קדושה להתחתן, כי הוא לא רוצה לחיות כמו מופקר בחברה המודרנית המערבית - זה כן עניין של קדושה".

ח"כ זאב: "יהודיות שנישאות לערבים - הן בשבי"

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) התייחס למקרה בו יהודיה נישאה לערבי וח"כ אחמד טיבי (תע"ל), ששימש בדיון כיו"ר, הדגיש כי השניים התחתנו וברחו ביחד מרצונם. "כל הבנות הישראליות היהודיות הן בשבי בכפרים של הערבים", זעם ח"כ זאב, "גם אם הן הולכות מרצונן הן בשבי".

גפני. יצליח להעביר את החוק? (צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako, חדשות)
גפני תקף: "זו צביעות". ארכיון | צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako, חדשות

הוא המשיך ותקף את טיבי: "אתה שר עם זמרת ברמאללה וזה מביך. אני יכול להביא לך את השיר ולהראות לך את הסרט שאתה שר ומוחא גם כפיים. אתה מטיף לי מוסר מה זה שבי? כן אנחנו שבויים". ח"כ טיבי השיב: "אתה מדבר כמו כהנא, ובגלל אמירות כאלה הוציאו אותו מחוץ לחוק".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) זעמה על ההשוואה שערכו הח"כים החרדים בין נשות הכותל לבעיית גיל הנישואין ואמרה כי זו תפיסה שמבקשת להדיר נשים מהמרחב הציבורי. "היה מכפיר לשמוע דברים של ח"כ חרדים שנאמרו כאן מעל הדוכן - זה מה שיש לכם להגיד על הזכות של קטינות להינשא בגיל 16? יש כאן חופש בחירה?", אמרה. "יש עדות בהן משיאים נערה בת 14-15 ורושמים אותה רק בגיל 17 במשרד הפנים. נערה בת 15 בכלל מסוגלת לבחור להינשא, כשבאים ומעמידים אותה עם הפנים לקיר ואומרים לה שעליה להינשא? אם אנחנו רוצים להידמות למדינות נאורות עלינו לשים את עצמנו בסטנדרטים בינלאומיים".

ח"כ חנין: "נישואי קטינות - דבר פסול"

עד כה, חוק גיל הנישואין משנת 1950 קבע את גיל 17 כגיל המינימלי לנישואים. הצעת החוק החדשה העלתה את גיל הנישואים על סמך האמנה הבינלאומית לפיה גיל זה נחשב לסיום תקופת הילדות.

ההצעה הובאה לאישור הכנסת על רקע נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפיהם 11,747 נשים מתחת לגיל 18 התחתנו בארץ בשנת 2011. הח"כים העומדים מאחורי ההצעה מקווים כי באמצעות החוק החדש יוגבל חיתון ילדים וילדות, בטרם אפילו סיימו את לימודיהם וזכו לאפשרות להשתלב במעגל התעסוקה.

"תופעת נישואי הקטינים מהווה פגיעה חמורה בזכויות היסוד שלהם, ובראשן הזכות להיכנס בברית הנישואין תוך הסכמה חופשית", אמר ח"כ חנין לפני אישורה של הצעת החוק. "עיקר קורבנות התופעה הן נערות צעירות, אותן משיאים תוך לחץ של משפחתן וסביבתן ולמעשה בכפייה". לדבריו, חשיבתו של החוק היא במסר לציבור כי נישואי קטינות הם דבר פסול".