טביעת אצבע (צילום: רויטרס)
החוק הביומטרי: תעודה חכמה לכל דורש | צילום: רויטרס

ברוב גדול של 40 חברי כנסת מול 11 מתנגדים, אישרה היום הכנסת את "חוק המאגר הביומטרי" שזכה לכינוי "חוק האח הגדול". במסגרת החוק תעודות הזהות והדרכונים יעברו מתיחת פנים ויוחלפו בתעודות עם שבב אלקטרוני.

החוק, שעורר סערות רבות בעקבות הטענה שהוא פוגע בזכויות האזרח, התקבל לבסוף בזכות פשרה שבמסגרתה המאגר הביומטרי יוקם למשך שנתיים במתכונת של ניסוי. במהלך השנתיים יונפקו תעודות זהות לפי טביעת אצבע וסריקת תווי פנים רק לאזרחים שיחפצו בכך. בתום השנתיים תבדוק הממשלה את תוצאות הניסוי והשלכותיו המשפטיות, ויחליטו האם להביא אותו להצבעה במליאת הכנסת.

המתנגדים: הח"כים אחראים לחוק המסוכן

במהלך תקופת הניסוי יתאפשר לכל ישראלי המבקש תעודת זהות או דרכון מתקדם להצטרף למאגר. אלו שיבחרו שלא להעביר את פרטיהם למאגר ימשיכו להחזיק בתעודות הנייר הרגילות הקיימות היום, כך שבעצם הפשרה מהווה הישג משמעותי למתנגדי החוק שניצלו מעונש של שנת מאסר - כפי שהוצע תחילה.

למרות ההתנגדות הרבה - החוק לא הצליח ליצור מחאה ציבורית רחבה. גם העצומה שהוקמה באינטרנט תחת השם "אימרו לא לחוק המאגר הביומטרי לפני שיהיה מאוחר מדי" הצליחה לגרוף כ-15 אלף חתימות בלבד.

"חברי הכנסת הפקירו את ביטחון האזרחים על מזבח הדילים הפוליטיים", אמרו הערב במטה המאבק נגד החוק. "היענות חברי הקואליציה למשמעת הקואליציונית בהצבעה בעלת השלכות מכריעות על ביטחון האזרחים ועל הדמוקרטיה היא חוסר אחריות גמור, ואנו נראה בהם אחראים ישירים לכל סיכון בו יימצאו אזרחים ישראלים כתוצאה מהקמת המאגר".

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?

סקר חדשות 2: האם את/ה מתכוון להתחסן נגד שפעת החזירים?