"התלונה שהגשתי הייתה על הטרדה מינית. שני לילות לא ישנתי ובסוף החלטתי שאין לי ברירה ועשיתי מה שעשיתי. זה היה הדבר הנכון לעשות" – כך אומר ד"ר יועז הנדל, לשעבר ראש מערך ההסברה הלאומי שהתפטר בעקבות פרשת נתן אשל, בהתייחסות ראשונה לפרשה בריאיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות".

הנדל חזר לכתוב בסוף השבוע ב"מוסף לשבת" של ידיעות אחרונות, לראשונה מאז עזב את לשכת רה"מ, וכעת הוא מתייחס בהרחבה לנסיבות שהובילו אותו לעזוב. "ר' היא שסיפרה לי על ההטרדה המינית במספר הזדמנויות ולקח לי זמן להבין את חומרת הדברים", אמר הנדל. " ברור היה לי שנתן אשל הוא איש חזק בלשכה, והיתה לי סימפטיה גדולה אליו ברמה האישית. לא ישנתי לאחר ששמעתי על ההטרדה, הבנתי שלא אוכל לצאת טוב מהסיפור אך עליי לקחת את הדברים הלאה. לא היתה לי ברירה".

"שני לילות לא ישנתי ובסוף החלטתי שאין לי ברירה ועשיתי מה שעשיתי, אבל הרגשתי שלא הייתה לי ברירה אלא לדווח למרות שאני עלול לחרוץ את גורלו של אשל", הוסיף. "אבל מכיוון שנשאתי בתפקיד בכיר ומכיוון שהגיעו אליי – אמנם ויתרתי על העמדה שבה הייתי אבל אני לא רואה דרך אחרת. הייעוץ שניתן לנו קבע שעלינו ללכת ליועץ המשפטי לממשלה. גם בדיעבד אני מאמין שעשינו את הדבר הנכון".

"כל מי שרואה עוול בדרכו - עליו להתלונן"

הנדל הוסיף ואמר כי אינו מסכים עם ראש הממשלה שטוען שהיה צריך לדווח לו אישית. "מרגע שהדברים עברו ליועץ המשפטי לא הייתה דרך לדעת לאן החקירה הולכת. השארנו את הדברים לטיפולו של היועץ המשפטי, שלהבנתי היה צריך לדווח לראש הממשלה", הדגיש. "מה שאני ראיתי לא היה עובר בבה"ד 1 ואני מצפה שאותן נורמות יהיו בלשכת רה"מ: כל מי שרואה עוול בדרכו - עליו להתלונן".

באשר להתנהלות לשכת רה"מ, אמר הנדל: "הזהירו אותי כי לשכת ראש הממשלה היא קן צרעות ומאורת נחשים. כמעט כולם אמרו לי, וחשבתי שאוכל לעשות את זה אחרת, אבל אני שמח שעשיתי את הניסיון הזה. התמונה היא לא שחור ולבן. בסופו של דבר יש שם אנשים מסורים כמו גם דברים לא טובים. התמונה מורכבת ולכן צריכים להיות שם אנשים טובים ככל שניתן".

"מעולם לא התעניינתי בלשכת ראש הממשלה לפני שנתניהו הציע לי להצטרף", הדגיש ראש מערך ההסברה לשעבר. "יש דברים שקשורים לאופי שלו, אני האחרון שאגיד שהוא מושלם, יש בו דברים מצויינים ודברים פחות טובים, אבל זה נכון לגבי כל מנהיג".

הנדל סיכם ואמר כי "פעלתי לשינוי מערך ההסברה, אבל בפרק זמן כה קצר קשה לומר שדברים נעשו. מאד רציתי לקדם תהליכי שינוי בתחום ההסברה ואני מקווה שהעבודה הזו תימשך. אין ברירה - במדינת ישראל ההסברה היא חזית חשובה ביותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק