כח שריון הרס מנהרה ע"י כוחות השיריון (צילום: חדשות 2)
"הייתה דרושה פעול נחושה יותר" | צילום: חדשות 2

ארה"ב וגם מועצת הביטחון של האו"ם מפעילים לחצים על ישראל להפסיק לאלתר את האש בעזה, ושרים בימין כבר משמיעים ביקורת נגד מדיניות הממשלה והפעולה הצבאית "המאופקת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החקלאות יאיר שמיר מישראל ביתנו אמר הבוקר לחדשות 2 כי לצה"ל היה מספיק זמן להכריע את חמאס: "שלושה שבועות זה המון זמן לצבא מתוחכם וחזק כמו צה"ל, הוא יכול היה לעשות את מה שהוא עשה ב-21 יום ב-10 ימים ואז היו לנו עוד כמה ימים לרדוף את ראשי חמאס".

"מבחינה צבאית אני מרגיש שיש כאן החמצה", הדגיש. "הייתה לנו אפשרות לנצח עד הסוף ולהכריע את הגוף שנלחם בנו". שמיר הסביר כי האשם הוא לא בצבא, "שעשה את מה שאמרו לו ביסודיות ובמקצועיות", אלא בהנחיות שהוא קיבל. "לפי דעתי היו צריכים לתת יעדים יותר אגרסיביים ויותר ברורים ולקצר לוחות זמנים", אמר. "נגררנו ולא היינו יצירתיים. כל הזמן רק הגבנו לחמאס, לא הוצאנו את האויב משיווי משקל באזיה מהלך מפתיע".

ארכיון (צילום: ap)
בדרך להסכם הפסקת אש? | צילום: ap

"לא מספיק לטפל רק במנהרות"

שמיר התייחס להסכם המתגבש להפסקת אש ואמר כי "אני מקווה שראש הממשלה ישלים את מה שהוא חושב שהוא יכול להשלים ויביא לפירוז הרצועה באמצעים מדיניים".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי) התייחס גם הוא ללחצים הבינלאומיים על ישראל ואמר בריאיון לגל"צ כי המבצע הצבאי היה צריך להיות נחוש יותר. "היה ברור שבאיזשהו שלב יהיה לחץ מדיני. היינו צריכים לעשות את הפעולה הרבה יותר מהר, הרבה יותר חזק ובהרבה יותר בנחישות", הבהיר אריאל. "צריך לטפל באיום הרקטי, בנושא המנהרות מטפלים - אבל זה לא מספיק".

סגנית השר ציפי חוטובלי (ליכוד) תקפה בחריפות את ההצעה האמריקאית להפסקת אש: "ישראל חייבת לדחות את הצעת אובמה. ההצעה האמריקאית משרתת אך ורק את האינטרסים של חמאס. לראשונה מזה שנים רוב מוחץ בציבור הישראלי נותן גיבוי להמשך המבצע, ועל ממשלת ישראל להביא לשינוי כללי המשחק ברצועת עזה ולהכריע את חמאס".