"אסור לצמצם את ארץ ישראל". פירון (צילום: ששון תירם)
"אסור לצמצם את ארץ ישראל". פירון | צילום: ששון תירם

ארבעה ימים לאחר ששר האוצר יאיר לפיד הכריז כי יש עתיד תפיל את הממשלה במידה ויסופחו לישראל יישובים מעבר לקו הירוק, מתייחס גם שר החינוך שי פירון לחזון ארץ ישראל שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי פירון, שנאם בכנס באוניברסיטת אריאל, עד להשגת פתרון מדיני עם הפלסטינים שר החינוך, יש להשקיע משאבים נוספים ביישובים הגדולים מעבר לקו הירוק. "את המשא ומתן המדיני ננהל בשולחן המשא ומתן, לא באריאל ולא בהרצליה", הבהיר פירון. "ברור לכולם שמי שמבקש להוביל לשלום, כזה שאני מאמין שיש להאמין בו, לעשות הכל למימושו והגשמתו גם אם הוא רחוק וכרגע בלתי נראה, יצטרך לחזק את גושי ההתיישבות ולראות בהם מקור של עוצמה, פיתוח ושגשוג".

לצד זאת הדגיש שר החינוך: "אינני מכיר שלום שאין בו נסיגות, אינני מכיר שלום שאין בו וויתורים הדדיים. זהו אינטרס יהודי. לא רק תוצאה של לחץ בינלאומי ולא רק אילוץ כלכלי או אחר. שלום הוא חלום וחזון ויעוד. לכשיבוא, לכשיבשילו התנאים, נצטרך לדון וללבן את הסוגיה והשלכותיה עד תום. אבל עד אז, אסור לנו לצמצמם את ארץ ישראל השלמה, אי אפשר להמשיך ולהסכים עם צימוקו וצמצומו של חזון גדול".

במהלך הכנס ביקש פירון להתייחס לסוגיות כגון: "כיצד נעמיק את הקשר שבין העם לארץ? מה יהיו משמעויותיו בימים של מחלוקת מוסרית, תרבותית ופוליטית, בימים בהם יש סכנה למעמדה של ישראל בעולם? האם המילה "שלום" אינה אלא רק חלק מתפילות המציירות עולם עתידי ואוטופי?"

ההתאמה בין העם לארץ איננה התאמה אקראית, ציין פירון. "האמונה היהודית לדורותיה מצביעה על כך שהתפתחותו התרבותית והרוחנית של עם ישראל יבואו לידי ביטוי רק כשעם ישראל יחיה בארץ ישראל. ארץ ישראל ללא חברון ושכם, ללא תל אביב ודגניה, ללא אופקים וקרית שמונה אינה שלמה. חלקים אלה, מעבר למטען היחודי שלהם, מהווים חלק מרכזי מהסיכוי לבניינו התרבותי והרוחני של העם. על ערכים אלה עלינו לחנך את כל צעירי ישראל . לא רק מולדת שברית הדמים נכרתה בינה לבין תושביה עקב לידה אקראית בתחומה כי אם ארץ מולדת וייעוד. ארץ עם נשמה, חזון ומטען היסטורי שהוביל את הסבים והסבתות שלנו לחשוק בה, להתפלל אליה ורק אליה. זה מחייב אותנו לחנך, לטייל, לכבוש ולחקור את הארץ לאורכה ולרוחבה", אמר.

"אינטרס ישראלי מובהק". לפיד (צילום: המרכז הבין תחומי הרצליה)
"אינטרס ישראלי מובהק". לפיד | צילום: המרכז הבין תחומי הרצליה

לפיד: "הסדר מדיני הוא אינטרס ישראלי מובהק"

ביום שני האחרון התייצב שר האוצר יאיר לפיד על בימת כנס הרצליה במרכז הבינתחומי ושרטט את קווי משנתו המדינית כשהוא לא חוסך בהצהרות חריפות. הוא קרא להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות וללכת לפתרון של שתי מדינות. לפיד גם מתח ביקורת על היחסים עם ארצות הברית והזהיר כי "אם יהיה ניסיון לספח אפילו ישוב אחד באופן חד צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה - היא תפיל אותה".

"נדמה לי שכל אדם באולם הזה מכיר בכך שהתהליך המדיני הגיע למבוי סתום", אמר לפיד בפתח נאומו. "בזירה הבינלאומית אנחנו מפסידים במשחקי האשמות, אבל אלמלא העימות המיותר שלנו עם האמריקנים, יש להניח שהיינו מצליחים להסביר לקהילה הבינלאומית את הסיבה לכך שאבו מאזן חושש כל הזמן מהתקדמות השיחות".

שר האוצר ציין כי "הסיבה היא שאבו מאזן יודע היטב מה שישראלים רבים מעדיפים לשכוח - שהסדר מדיני הוא לא מחיר שאנחנו מוכנים לשלם, אלא אינטרס ישראלי מובהק".