בלשכת ראש הממשלה הגדירו אתמול את הטענות על כך שראש הלשכה, נתן אשל, נהג לכאורה להטריד את אחת העובדות כ"רכילות" - אבל הערב מסתמן שמדובר בפרשה הנוגעת למאבקי כוח בתוככי לשכתו של נתניהו.

האישים שהעבירו ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, את המידע על הטענות נגד אשל הם המזכיר הצבאי יוחנן לוקר, מזכיר הממשלה צבי האוזר וראש מערך ההסברה יועז הנדל. אל השלושה מצטרף גם פקיד בכיר רביעי במספר.

פרטי המקרה נודעו לשלושת הבכירים כבר לפני חודשים ארוכים, אך בשל רגישות הנושא - מאז ועד התפוצצות הפרשה הם התחבטו בשאלה כיצד עליהם לפעול לנוכח המידע שהגיע לאוזניהם.

היועמ"ש לא פתח בחקירה, אחד הבכירים ניסה להדליף הפרשה

אשל צפוי להעיד בשבוע הבא
נתן אשל, ראש לשכת רה"מ | צילום: חדשות 2

בסופו של דבר, העבירו הבכירים את פרטי התלונה נגד אשל לוינשטיין תוך שביקשו ממנו להורות לפתוח בחקירת הפרשה. אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה החליט שלא לפתוח בחקירה אלא להעביר את הנושא לבדיקת נציבות שירות המדינה, הביעו חלק מבין בכירי הלשכה אכזבה.

אחד מבין הבכירים אף ניסה להעלות את הנושא לכותרות באמצעות הדלפת פרטי המקרה לאחד העיתונים, אך ניסיונו לא צלח.

מלשכת ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה על הכתבה. עם זאת, בעוד שבאופן רשמי התעקשו שם כי הפרסומים בנושא עוסקים ב"רכילות" ותו לא, הרי שכמחצית מבין העובדים שם סבורים כי מדובר בפרשה חמורה ולא בטענות שווא.

גורמים בסביבתו של האלוף יוחנן לוקר מסרו כי הוא לא העביר כל מידע ליועץ המשפטי לממשלה.

ממשרד המשפטים נמסר כי "הבדיקה הראשונית בנציבות שירות המדינה עליה הורה היועץ בענינו של אשל טרם הושלמה, והיא נעשית בליווי ועדכון של משרדנו. אין בכוונתנו למסור פרטים אודות הדרך בה הגיע המידע העוסק בחשדות הנבדקים כעת בלשכת רה"מ לידיעת היועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, נבקש להבהיר כי בנסיבות הענין, מצופה היה ממי שהמידע הגיע לידיו במסגרת תפקידו להעבירו לידיעת ולבדיקת הגורמים המוסמכים, לצורך בחינת המידע ובדיקה אם יש בו ממש".

עדות נוספת להתנהלות הלקויה בלשכה

סוגיה נוספת שמעלה תהיות היא העובדה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, כלל לא היה מעורב בהשתלשלות האירועים הנוגעת לפרשה. הבכירים שפנו ליועץ המשפטי לממשלה לא הביאו את המידע לידיעתו, ונכון לרגע זה - מעניק נתניהו גיבוי מלא לאשל וממתין למסקנות הבדיקה בנציבות שירות המדינה.

קשה להתעלם מהסיבה שהביאה את בכירי הלשכה לפעול כפי שנהגו מבלי ליידע בכך את ראש הממשלה עצמו, מה שמעורר ספק באשר לאופיה הנורמטיבי של ההתנהלות שם - שכבר הפיקה לא מעט פרסומים מביכים.

עד כה עלה מאותה הבדיקה כי המידע נגד אשל הוא לא אלא שמועות משוללות כל בסיס, אך עם זאת מסקנותיה הסופיות יתפרסמו בעוד כמה ימים. בינתיים, העדיף ראש הלשכה שבלב הפרשה לצאת לחופש למשך יומיים, ושכר את שירותיו של עו"ד יעקב וינרוט - למקרה שבו יידרשו ממנו ההתפתחויות ייצוג משפטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק