ועדת הכספים. ארכיון (צילום: יוסי זילברמן)
ועדת הכספים, ארכיון | צילום: יוסי זילברמן

דבר מוזר קרה אתמול בוועדת הכספים של הכנסת: קצת לפני ההצבעה המכריעה על החוק למלחמה בריכוזיות, הופסק השידור הישיר הקבוע מהוועדה באתר האינטרנט של הכנסת. בעקבות פניית חדשות 2 לעובד הכנסת שמופקד על הצילום, שבה נאמר לו כי כדאי שיתקנו את התקלה, הוא אמר שלפי דעתו לא מדובר בתקלה, אלא ב"הוראה מגבוה" שלא לשדר את הדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה שלא תועד באותו דיון הוא ששת הלוביסטים של שרי אריסון ושותפיה יושבים על כל חבר כנסת בוועדת הכספים. כמו כן, לא היה ניתן לראות את שיחות השכנוע לחברי הוועדה, שיבואו לקראת הטייקונים.

צופי אתר הכנסת פספסו גם את מסע הלחצים שהפעילה עוזרת ראש הממשלה על חברי הליכוד, שהעזו לדרוש פירוק מהיר יותר של פירמידות השליטה במשק, ואת הדלת ליד ועדת הכספים, שאליה הוכנסו חברי כנסת סוררים בזה אחר זה לשיחות על מנת "ליישר" אותם.

יש לציין כי בארבע השנים שעברו, שבהן עמד חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה בראש הוועדה, כלל לא היו שידורים מתוך ועדת הכספים.

"הלוביסטים שורצים בכנסת", יחימוביץ'
"הלוביסטים שורצים בכנסת", יחימוביץ' | צילום:

"לקומץ בעלי ממון יש מכפלת כוח בדמות לוביסטים"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הגיבה לדברים וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "תופעת הלוביסטים בכנסת היא אחת התופעות המשחיתות והבלתי שוויוניות ביותר. שבע שנים אני חברת כנסת וללוביסטים אין דריסת רגל במשרד שלי. אני לא מוכנה לקבל את העובדה שלקומץ בעלי ממון יש מכפלת כוח אדירה בדמות לוביסטים ששורצים בכנסת, ולרוב של הציבור, שהוא כעת מול מתקפה מאורגנת של לפיד ונתניהו - אין".

יחימוביץ' הוסיפה כי "חוקקתי חוק נגדם (הלוביסטים). בזכות החוק הם מחוייבים בענידת תג שמזהה אותם ככאלה, חייבים כתנאי לאישור כניסה לפרסם את מי הם מייצגים ולהזדהות בוועדה. מאז שהובסו בקרב שניהלו נגד החוק הם ושולחיהם הצליחו לטרפד כל ניסיון נוסף להגביל אותם".

מדוברות הכנסת נמסר בתגובה: "מדובר בעניין טכני-נקודתי של דובר מחליף שהגיע אתמול באיחור גדול לדיון, עקב היעדרות דובר הוועדה הקבוע. בוודאי שאין שום "הוראה מגבוה" אלא נהפוך הוא - ההוראה היא לשדר את כל דיוני הוועדות, גם וועדת הכספים כמובן. כל הדיונים משודרים באופן מלא וקבוע באתר הכנסת באינטרנט".