אחרי ההכרזה הרשמית אמש של הנשיא פרס על נתניהו כאיש שירכיב את הממשלה הבאה, פתחו בצהריים אנשיו של ראש הממשלה רשמית במשא ומתן הקואליציוני בכפר המכביה ברמת גן. נציגי הליכוד-ביתנו נפגשו עם אנשי "יש עתיד" וסיכמו את המפגש ב"אווירה נינוחה וחיובית". מיד אחריהם הגיעו למקום גם אנשי "הבית היהודי" וש"ס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד וישראל ביתנו כולל את עו"ד דוד שמרון, מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר משה ליאון ועו"ד יואב מאני. הצוות קבע פגישות ראשונות עם חברי הסיעות שהביעו נכונות להצטרף לממשלת נתניהו.

בשל העובדה שהנעת מהלך מדיני עם הפלסטינים הוצבה כיעד מרכזי של הממשלה הבאה, החליט עו"ד יצחק מולכו - בעצה אחת עם נתניהו - להמשיך בתפקיד שליחו האישי למו"מ עם הפלסטינים. לכן, יצא מולכו מצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד ביתנו, לאחר שהיועמ"ש וינשטיין קבע שלא ניתן לבצע את שני התפקידים במקביל.

ישיבת המו"מ הראשונה. היום (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ישיבת המו"מ הראשונה. היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ב-13:30 הגיעו לכפר המכביה נציגי מפלגת "יש עתיד", הלל קוברינסקי, שניהל את הקמפיין, היועץ המשפטי של יש עתיד עו"ד רונן אביאני, אורי שני ודני וסלי - הראשונים להתדיין עם נציגי הליכוד ביתנו. מ"יש עתיד" נמסר לאחר הפגישה כי "צוותי המשא ומתן של הליכוד-ביתנו ושלנו נפגשו היום לפגישת עבודה ראשונה, שהתקיימה באווירה נינוחה וחיובית. הצדדים הציגו את עמדותיהם וקבעו לשוב ולהיפגש בהמשך השבוע".

הבית היהודי: נשים על השולחן סדר יום אזרחי

מיד אחריהם, סמוך לשעה 15:00, הגיע לדיונים הצוות של הבית היהודי, שכלל את ח"כ אורי אריאל, אייל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה בעבר ומשה קלוגהפט מנהל הקמפיין של בנט. ח"כ אריאל אמר בכניסה לפגישה: "הבוחר אמר את דברו, נשים על השולחן סדר יום אזרחי. נדון בדאגה לשכבות החלשות וביום מנוחה ביום ראשון. הוא הוסיף כי "אנחנו בעד נשיאה בנטל של כולם, ניפגש עם השר משה יעלון ביום שלישי כדי למצוא נוסחה שתתאים לכולם".

את יום הדיונים הראשון תחתום מפלגת ש"ס שתשלח את נציגיה בשעה 16:30 אחר הצהריים. מחר ייפגשו אנשי נתניהו עם נציגי המפלגות "יהדות התורה", "התנועה" וקדימה. באופן לא מפתיע, מפלגת העבודה, מרצ ונציגי המפלגות הערביות לא מתכננות להיפגש עם אנשי הליכוד ביתנו.

"אמש קראתי לסיעות הבית להצטרף אליי לממשלת אחדות לאומית רחבה ככל האפשר, שתאחד את הציבור בתקופה מכרעת בתולדותינו", אמר הבוקר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה . "המשימה העליונה שתעמוד בפני ממשלת האחדות הלאומית היא לעצור את התחמשותה הגרעינית של אירן. זו משימה שנעשית יותר מורכבת משום שאירן מצטיידת בצנטריפוגות חדשניות שמקצרות את זמן ההעשרה. אסור לנו להשלים עם התהליך הזה".

ישי מנסה למשוך את הבית היהודי (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
גם נציגי ש"ס הגיעו לכפר המכבייה. ישי | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

נתניהו הגדיר את המטלות העיקריות שהממשלה תידרש להן: "יש להגביר באופן משמעותי את השוויון בנטל בלי להביא לקרע בעם ולהניע תהליך מדיני מפוכח ואחראי. אנחנו צריכים לטפל במשימות הללו במקביל ולא רק לטפל באחת מהן. המציאות דורשת זאת, הזמן דורש זאת, ואת זה אפשר לעשות רק על ידי ממשלת אחדות לאומית רחבה".

אחרי אנשי "הבית היהודי" הגיעו למקום גם נציגי ש"ס, אלי ישי ואריה דרעי, שהחלו גם הם בפגישת העבודה הראשונה שלהם עם אנשי הליכוד ביתנו, לקראת אפשרות של חבירה עתידית לממשלה.

עם כניסתו לפגישה הביע פעם נוספת יו"ר ש"ס, אלי ישי, נכונות להכנס לממשלה. "אנחנו רוצים להכנס לקואליציה אבל כבר היינו באופוזיציה בעבר", הבהיר ישי, "אנחנו יודעים שראש הממשלה נתניהו מעדיף את לפיד על פנינו, אבל אנחנו חוזרים וקוראים לו לא ליצור קרע בעם".