היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז תוקף היום בחריפות את הצעת שר המשפטים לפצל את סמכויות היועץ המשפטי. מזוז אמנם אמר בתחילת נאומו בכנס המשפטי בנווה אילן כי "מי שמתכונן למתקפות אישיות בנאום הזה אז צר לי לאכזב אותו, הוא קנה כרטיס לסרט הלא נכון" - אבל בהמשך דבריו הוא לא התאפק, והשתלח באופן חסר תקדים בשר הממונה עליו.

"אני לא מבין איך העניין הזה של פיצול תפקיד היועץ תביא לשיתוק מערכות ולהחלשת מעמדו", אמר מזוז, "אני לא מבין איך הפיצול יעזור למאבק בפשע. כרגע, כאשר אין פיצול, מתנהל מאבק אפקטיבי במשפחות הפשע".

"מי שמחליט על העמדה לדין לא יכול להיות איש פוליטי"

שר המשפטים נאמן (צילום: חדשות 2)
פרקליט המדינה לדור מול השר נאמן | צילום: חדשות 2

מזוז צופה שחורות באשר למהות תפקיד היועץ המשפטי לממשלה והייעוץ המשפטי שיינתן לממשלה. "לי אין שום ספק שהתוצאה הישירה של הפיצול וגריעת סמכויות התביעה מהיועץ המשפטי לממשלה יביאו להחלשה ולפוליטיזציה של התפקיד, אותה פוליטיזציה תביא לקריסת מערך הייעוץ המשפטי ממשרדי הממשלה", לדברי מזוז.

היועץ המשפטי הוסיף כי "בעבר נעשו ניסיונות למנות מקורבים לתפקיד, מישהו 'בראש שלנו'. המחסום העיקרי ממינוי אנשים כאלה היו סמכויות התביעה בהן מחזיק היועץ המשפטי לממשלה".

"מי שמחליט על העמדה לדין במדינת ישראל", האשים מזוז, "כולל העמדה לדין של נבחרי ציבור ואנשי המערכת השלטונית, לא יכול להיות איש פוליטי שמקורב לראש הממשלה או למי מהשרים אלא איש מקצוע".

"מוכן לבחינה אמיתית של נושא הפיצול"

עם זאת, השאיר מזוז פתח מבחינתו לדיון בנושא. "אני לא מתנגד לבחינה נוספת של הנושא", אמר, "אבל זו צריכה להיות בחינה אמיתית, שתתנהל על ידי ועדה מקצועית רצינית ובלתי תלויה. ועדה זו תאזין לכל הנוגעים בדבר ותגבש דוח מסודר שמציג את העמדות השונות ומסיק מסקנות מקצועיות שישמשו בסיס לדיון בממשלה ובכנסת ולא בסיסמאות שלא נוגעות בדברים".

היועץ ציין כי שר המשפטים מתנגד נחרצות לבדיקה מקצועית מסודרת של נושא הפיצול והוא מסתפק בהתייעצויות דיסקרטיות. "איש לא יודע מה הוא אמר ולמי, ומה הוא שמע. הליך זה של התייעצויות הוא לא מספק מבחינתי", סיכם מזוז.

פרקליט המדינה נגד שר המשפטים