הדרמות במערכת הפוליטית לא הסתיימו: בתום משא ומתן חשאי שהתנהל בימים האחרונים, מצטרף עמיר פרץ, מספר 3 ברשימת "העבודה" למפלגת "התנועה" בראשות ציפי לבני. לבני ופרץ הודיעו על כך רשמית במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב, שעות לפני מועד סיום הרשמת המפלגות והגשת הרשימות המעוניינות לרוץ לכנסת ה-19. את מסיבת העיתונאים המיוחדת העברנו בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2.

המשא ומתן החשאי נמשך אל תוך הלילה, והסתיים רק בשעה 4 לפנות בוקר. לפרץ אמורים לחבור מספר פעילים במפלגת העבודה - אם כי לא מהאנשים הבולטים בה.

"הערב יסתיים מועד הגשת הרשימות לכנסת, וזו הזדמנות כמעט אחרונה למי שלא מאמין בממשלת נתניהו להציב אלטרנטיבות לממשלה הזאת ולדרכה הרעה", פתחה לבני את דבריה במסיבת העיתונאים. "לפני הקמת התנועה פעלתי לאיחוד כוחות, האמנתי - ואני עדיין מאמינה שיש להתאחד על מנת להתמודד עם האתגרים המדיניים והביטחוניים, ולשנות את הדרך בה הולכת מדינת ישראל".

אלעזר שטרן, ארכיון
שטרן. גם מצטרף ללבני | צילום: חדשות 2

"בשיחות שקיימתי עם שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד - הצגתי רעיון של שילוב כוחות, של אחדות", המשיכה לבני. "עשיתי זאת גם אחרי הקמת 'התנועה', הצעתי שותפות אמת ורוטציה עם שלי יחימוביץ' כדי ליצור אלטרנטיבה. ההצעות שלי סורבו לפני ואחרי הקמת 'התנועה' ועד לרגע זה. נכון שקיבלתי הצעות למקום ברשימות שלא מסוגלות לקדם את הרעיון או הדרך שאני מאמינה בו".

"לשמחתי, אני לא היחידה שמאמינה בשילוב כוחות כדי להתמודד עם האתגרים המדיניים הביטחוניים, והחברתיים של מדינת ישראל", אמרה יו"ר "התנועה" והציגה את עמיר פרץ כרכש החדש של מפלגתה. לאחר מכן תקפה את נתניהו: "ממשלת ישראל מובילה את ישראל בהחלטות חסרות אחריות שפוגעות בנו", אמרה לבני. "בנות בריתנו מאמינות בישראל - ומתנגדות למדיניות הממשלה. גם אני מאמינה בישראל ומתנגדת למדיניות הממשלה, ולכן הקמנו את 'התנועה' כדי להוות אלטרנטיבה ראויה. זו ממשלה שאטומה לביקורת, סותמת פיות ומפחידה את האזרחים. זו הסיבה בגינה חברנו יחד".

"אין ליחימוביץ' הזכות לוותר על החזון המדיני"

"הזמן הולך ואוזל ועוד מעט המדינה תברח לנו בין הידיים", אמר פרץ בפתיחת דבריו בתום דברי לבני. "מפלגת העבודה הייתה עבורי נחל של מים בו אפשר להשקות כל חלקה. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' נבחרה כיושבת ראש המפלגה ועשתה זאת בדרך דמוקרטית ראויה להערכה. אני מכבד תהליכים דמוקרטיים ומהרגע בו נבחרה שלי יחימוביץ' היא קיבלה ממני את כל הגיבוי. לצערי לא יכולתי לעזור לה אף שרציתי מאוד, כי היא תמיד דחתה את היד המושטת משיקוליה. אין לי כל טענה, היא היו"ר וזכותה להחליט על דרך התנהלותה. אך אין לה כל זכות לוותר על החזון המדיני".

"במערכת בחירות מסתירים את נושא השלום - כי רוצים להשיג מה שיותר מצביעים", המשיך פרץ בהאשמות. "במוצאי השבת האחרונה התראיינתי ב'פגוש את העיתונות' והדבר גרם לסערה גדולה. זו פעם ראשונה בחיי שחוויתי מהי שנאת חינם שמגיעה מהבית הפוליטי שלך, מהי שנאת חינם של שותפיך מבית - ומסתבר שהיא קשה יותר ופוגעת יותר. ועל מה יצא הקצף? על כי דיברתי ורדפתי שלום?".

"רציתי להתפייס עם שלי יחימוביץ' וביקשתי פגישה כדי שנוכל להבהיר את המחלוקות ביננו, אך אינני מתכוון לכפות את עצמי על איש ולהיות במסגרת בה שוררת שנאת חינם", אמר פרץ. "הגעתי לכלל הכרה כי בדרך המסתמנת לא אצליח לשרת את המשימה שעבורה אני נמצא במערכת הפוליטית. אינני מוכן לעמוד מן הצד בחודשיים הקרובים ולא להשתתף במאבק להחלפתו של נתניהו, ולכן אני אתפטר עוד היום מהכנסת ואצטרף ל'תנועה'. החלטתי להצטרף לציפי לבני, אישה ישרה ונקיית כפים, אשת ציבור שצמחה בימין אך היה לה האומץ להביט על הדברים בעיניים פקוחות".

הסערה בראיון ל"פגוש את העיתונות": "רוצה לראות תכנית שלום"

ההתפתחות הדרמטית באה ימים בודדים לאחר הסערה שחולל פרץ, בהשתלחותו ביו"ר העבודה שלי יחימוביץ' בתכנית "פגוש את העיתונות". "צריך לומר בפירוש שאיננו יכולים להיות חלק מממשלת נתניהו, נקודה", אמר פרץ. "אם צריך להיות באופוזיציה - נהיה שם. אני לא זוכר מה היו ההישגים של שרי העבודה בממשלת נתניהו".

אלא שכאן לא הסתיימה הביקורת של פרץ. "אני רוצה לראות תכנית שלום", הוא אמר בפנייה ליושבת ראש המפלגה שלו. "אני לא רוצה לראות אמירות סתמיות. שיהיה ברור שאנחנו נגד התנחלויות, ולהציג תכנית שלום מפורטת. זה טוב למפלגה - אני אשכנע בזאת את שלי".

את מקומו של פרץ בכנסת עד הבחירות יתפוס חבר הכנסת לשעבר יורם מרציאנו.

_OBJ

בריאיון לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל אמרה הבוקר לבני כי היא אינה שוללת את האפשרות של איחוד עם מפלגת העבודה. "יש עדיין זמן עד היום בערב", אמרה לבני. "יש שתי אפשרויות לייצר אלטרנטיבה - חיבור בתוך הגוש, או יצירת גוש חוסם על ידי כך שכל אחד מאזרחי ישראל שלא רוצה לראות את נתניהו בשלטון יצביע למפלגה שלא תהיה בקואליציה", סיכמה אך לא אישרה שאכן מתנהלים מגעים בינה לבין יו"ר העבודה יחימוביץ'.

_OBJ

בינתיים, הודיעה "התנועה" הבוקר על הצטרפותו של האלוף במיל' אלעזר שטרן לשורותיה. שטרן, בן 56, אבל לחמישה וסב לחמישה, שירת בצנחנים והיה מפקד בית הספר לקצינים, קצין חינוך ראשי וראש אכ"א. "אין ספק כי אלעזר מהווה דוגמא למי שהיה נכון להתייצב בעת הזאת לחולל שינוי"", אמרה הבוקר לבני. "בתחום המדיני שותף אלעזר לעמדה לפיה השמירה על ישראל כמדינה יהודית מחייבת אימוץ עיקרון שתי מדינות לאום ומו"מ פעיל להשגתו, תוך שסוכם כי בכפוף לעיקרון זה לאלעזר יהיה חופש הצבעה בנושא".

הערב תינעל וועדת הבחירות המרכזית באופן רשמי את חלון הזמנים להגשת הרשימות המתמודדות לכנסת ה-19. עבודתה של הוועדה שתקבע את המספר הסופי והסימונים של כלל המפלגות שיתמודדו בבחירות צפויה להסתיים רק הערב, אולם ההערכה היא כי בבחירות שייערכו ב-22 בינואר 2013 יתמודדו יותר מ-30 רשימות.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבנו עזרי עמרם וירון אברהם