העמוד שמציע: קנאביס עד הבית
יותרו לחיילים? מעבדת גידול גראס | צילום: משטרת ישראל

מדים ירוקים, עשב ירוק? חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) חשפה כי הצעת החוק שלה שתתיר שימוש בסמים קלים תכלול גם את חיילי צה"ל. "זו תהיה צביעות לתת לאדם להצביע בכנסת ולפתוח באש אל מול אויב, אבל להגיד לו כי בשעות הפנאי שלו הוא לא יוכל לגלגל ג'וינט כי השימוש בקנאביס זה מה שיסכן את חייו", אמרה זנדברג באירוע "מדברים גורדון" במכללה האקדמית גורדון בחיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"השימוש בקנאביס הוא לא ממכר, לא מסוכן ולא מזיק, בטח לא יותר מחומרים אחרים כמו סיגריות, אלכוהול ואפילו תרופות מרשם שניתנות ביד קלה כמו ריטלין- שהן ממכרות ומסוכנות הרבה יותר", הסבירה זנדברג את עמדתה. "אין מחקרים מה-20 שנה האחרונות שתומכים בכך שקנאביס יוביל לשימוש בסמים קשים".

חברת הכנסת הגדירה את השימוש בקנאביס כ"שימוש חברתי נורמאטיבי לשעות הפנאי" וקראה לחברי כנסת שעישנו חשיש להודות בכך.

בתחילת השנה עורר שר האוצר יאיר לפיד סערה לאחר שעלו עדויות של מספר אזרחים שטענו כי הם בעצמם עישנו בעבר מריחואנה לצד העיתונאי, שהפך לימים לפוליטיקאי - זאת למרות ההכחשות הגורפות של לפיד בנושא. במקביל צץ ברשת טור שלפיד כתב בעבר בו פירט רשימה של מאה דברים שאדם חייב לעשות לפני גיל 30, ובאחד הסעיפים נכתב "לעשן ג'וינט". 

לאחר שחברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה) התוודתה על שימוש בסמים קלים, שאלנו ח"כים אחרים האם הם התנסו. 10% מהם הודו שעישנו.

הרשימה המלאה

עדי קול, יפעת קריב, פנינה תמנו-שטה, יואל רזבוזוב (יש עתיד), מיקי רוזנטל, איתן כבל, סתיו שפיר (העבודה), מיכל רוזין, תמר זנדברג ואילן גילאון (מרצ), הודו כולם שבעבר התנסו בכך, אך הם אינם מעשנים כיום.

ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון (הליכוד-ביתנו), השר נפתלי בנט (הבית היהודי) השרים עמיר פרץ ועמרם מצנע (התנועה) ויעל גרמן (יש עתיד) הכחישו מכל וכל שימוש בסמים. וכך עשו גם חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ), חיליק בר ואיציק שמולי (העבודה), יוני שטבון (הבית היהודי) רות קלדרון, קארין אלהרר, דב ליפמן ורונן הופמן ועליזה לביא (יש עתיד).

היו גם פוליטיקאים שסירבו להשיב על השאלה האם עישנו אי פעם סמים. כך נהגו שר הפנים גדעון סער (הליכוד-ביתנו), עמר בר-לב (העבודה) עפר שלח (יש עתיד) מאיר שטרית ואלעזר שטרן (התנועה).