שמעון פרס ואורנה ברביבאי (צילום: חדשות 2)
התקשר לברך. פרס וברביבאי | צילום: חדשות 2

האלופה הראשונה בצה"ל ממשיכה לקבל ברכות: נשיא המדינה שמעון פרס התקשר הבוקר לתא"ל אורנה ברביבאי ואיחל לה הצלחה בתפקידה החדש כראש אגף כוח האדם.

"קיבלת את תפקידך בזכות ולא בחסד מאחר שאת כל התפקידים אותם מילאת בשורות צה"ל עשית ברמה ובהצלחה הגבוהים ביותר", אמר פרס לברביבאי. "את נושאת אחריות כבדה על הכתפיים ואני בטוח שתנחלי הצלחה בתפקידך ותשמשי דוגמה טובה לעוד נשים רבות שיבקשו ללכת בעקבותיך", הוסיף נשיא המדינה.

פרס אף ציין כי ההחלטה למנות אלופה ראשונה בצה"ל היא החלטה "חשובה בקידום מעמד האישה בישראל". נשיא המדינה ציין באוזני ברביבאי כי הוא מברך את שר הביטחון אהוד ברק ואת הרמטכ"ל בני גנץ על ההחלטה.

רה"מ על המינוי: "צעד גדול לחברה הישראלית"

מי שהיה בין הראשונים לברך על מינויה של ברביבאי לדרגת אלוף הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתקשר אמש באופן אישי לברך את האלופה החדשה. "יש חשיבות עליונה לשילובן של נשים בעמדות בכירות בפורום המטה הכללי, בצה"ל ובמשק הישראלי", אמר נתניהו לברביבאי.

"המינוי שלך הוא מסר גדול לחברה הישראלית ומעביר גם מסר למדינות רבות בעולם", הוסיף ראש הממשלה בשיחתו עם ברביבאי ואמר: "המינוי מתקשר לנאומי בקונגרס על הייחודיות של החברה הישראלית באזור שבו אנו נמצאים".

גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני מיהרה לברך על מינויה לתפקיד של ברביבאי. "אין דרגה שכבדה מדי על כתפי אישה", אמרה לבני והוסיפה: "אין ספק שהאלופה ברביבאי מונתה בגין כישוריה, אך בהחלט מינויה מעביר מסר ברור ונכון לחברה בישראל, גברים ונשים כאחד".

בין המברכים היו גם ח"כ נחמן שי (קדימה) וח"כ עינת וילף (העצמאות). "המינוי שובר סוף כל סוף את תקרית הזכוכית בצה"ל", אמר ח"כ שי. "מדובר בתקדים היסטורי, אך רצוי, בצה"ל", אמרה וילף. "יש חשיבות מיוחדת לכך שהחלטות בתחום הביטחון יתקבלו על ידי גברים ונשים מרקעים שונים", הוסיפה.

 

אלוף יאיר גולן (צילום: דובר צה"ל)
האלוף יאיר גולן. בקרוב אלוף פיקוד הצפון | צילום: דובר צה"ל

אתמול הודיע הרמטכ"ל בני גנץ כי החליט במסגרת סבב מינויים במטה הכללי למנות לראשונה אישה לתפקיד אלוף - תא"ל אורנה ברביבאי, כיום ראש מטה אגף כוח האדם בצה"ל. ברביבאי תועלה לדרגת אלוף ותמונה לראש אגף כוח האדם בצה"ל.

ברביבאי צפויה להחליף בתפקידה את האלוף אבי זמיר, שמסיים את שירותו בצה"ל לאחר 35 שנים. בשנים האחרונות עלה שמה של ברביבאי מספר פעמים כמועמדת פוטנציאלית להיות האלופה הראשונה בצה"ל, אך עד היום המינוי טרם יצא לפועל.

במסגרת סבב המינויים צפויים שינויים גם בפיקוד הצפון, כשאלוף גבי אייזנקוט יסיים את תפקידו לאחר ארבע שנים וחצי וייצא ללימודים. מחליפו בתפקיד יהיה מפקד פיקוד העורף, האלוף יאיר גולן, לשעבר מפקד פיקוד המרכז ומפקד אוגדת איו"ש.

אייזנקוט יחזור לתפקיד סגן הרמטכ"ל בעוד כשנה, ויחליף בתפקידו את סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף יאיר נווה, שייצא גם כן ללימודים. שני הקצינים הבכירים יתמודדו על תפקיד הרמטכ"ל הבא בתום הקדנציה של רא"ל בני גנץ בעוד כשלוש שנים.

מי שיחליף את גולן בפיקוד העורף יהיה תא"ל אייל אייזנברג, מפקד אוגדת עזה כיום, שיועלה אף הוא לדרגת אלוף. תא"ל אייזנברג פיקד על אוגדת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ביחד עם האלוף (במיל') יואב גלנט, וזכה לשבחים רבים על תפקודו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

 

סבב המינויים: אייזנקוט ללימודים, גולן לצפון