יו"ר קדימה, שרת החוץ ציפי לבני קוראת לראש הממשלה אהוד אולמרט להתפטר מתפקידו, וזאת בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה מאמש, על הכוונה להגיש נגד אולמרט כתב אישום, בכפוף לשימוע שייערך לו. לבני אמרה את הדברים בישיבת סיעת קדימה שנערכה בתל אביב.

לבני אמרה היום בהודעתה ש "ראש הממשלה צריך להגן על עצמו מביתו ולא מכס ראש הממשלה". לבני ציטטה בדבריה דברים שאמר אולמרט בכנס הרצליה בינואר השנה אז קרא לנשיא המדינה לעזוב את תפקידו בנסיבות דומות לאלה של היום.

ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד)אמר בתגובה לדבריה של לבני: "כשציפי ליבני מגנה את השחיתות של אולמרט, היא לא חושבת על טוהר המידות אלא על ההפסד הצפוי בבחירות. בשיטת ההצבעות הכפולות של הגב' לבני, אפשר להצביע שנתיים אמון בעד השחיתות של רה"מ וחבריה למפלגה - וחודשיים לפני הבחירות להצביע אי אמון באותה השחיתות על-מנת להציל את עורה."

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט בפרשת "ראשונטורס". הגשת כתב האישום כפופה לשימוע שיערך לראש הממשלה, בו יתאפשר לו להציג את טענותיו העובדתיות והמשפטיות.

כזכור, ביוני השנה הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת ראשונטורס, בגין חשדות לקבלת כספים שלא כדין על-ידי במהלך כהונותיו הציבוריות כראש עיריית ירושלים וכשר בממשלת ישראל בנסיעותיו לחו"ל בהן הופיע בפני ארגונים ציבוריים שונים. חשדות אלה עלו במהלך החקירה בפרשה הידועה כ"פרשת טלנסקי".

"מכלול התנהגותו של מר אולמרט בפרשה זו, לה הייתה שותפה גם זקן , המהווה ניצול לרעה של תפקידו ומעמדו לפעילות שיטתית, לאורך שנים, להפקת טובות-הנאה כספיות אישיות מנסיעות על-חשבון ארגונים ציבוריים ועל חשבון המדינה, בדרך המנוגדת לנורמות ולכללים המחייבים שר ועובד ציבור - עולה לכאורה גם כדי עבירה של מרמה והפרת אמונים; זאת באשר במעשים אלה יש משום פגיעה מהותית בטוהר המידות של עובדי הציבור, באמון הציבור ברשויות השלטון ובתקינות פעילות המינהל הציבורי", נמסר ממשרד המשפטים.

"פעילות זו כורכת בתוכה שורה של יסודות מחמירים, ובהם: רום תפקידיו של אולמרט; פעילות הונאה שיטתית לאורך זמן; היקף הכספים שהתקבלו שלא כדין; אופי הגופים הציבוריים כלפיהם בוצעו מעשי המרמה; נקיטת פעולות הסתרה ורמייה כלפי הגופים המממנים, לרבות המדינה, וכלפי מבקר המדינה; רתימת עובדי המשרד לפעילות ההונאה; הסטייה מהשורה המתבטאת בהפרת האיסורים על קבלת טובות הנאה, והפרת נהלי הנסיעות בשירות המדינה; וכן הנזק שהסבה התנהגות זו למדינת ישראל בעיני יהדות התפוצות.

סעיפי האישום המיוחסים לראש הממשלה הם: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה .

אולמרט מכחיש בתוקף את החשדות המיוחסים לו. אמיר דן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה אמר אמש: "אחרי שהפרקליטות חטפה מכה קשה בפרשת טלנסקי ואחרי שהורידו ראש ממשלה מכהן, ברור מאליו כי במשרד המשפטים לא יכלו להסתפק בשום דבר אחר, ומראש לא היו ציפיות אחרות בעניין זה. בדומה לעדות טלנסקי גם כעת מציגה הפרקליטות תמונה חד-צדדית נחרצת ושגויה שבהמשך צפויה להיסדק ולקרוס.

זאת ועוד, לצערנו גם עצם ההודעה ועיתויה מעידה על התנהלות בלתי ראויה - מדהים איך הם כל כך נלהבים, שלא יכלו לחכות אפילו זמן קצר מרגע חזרתו של ראש הממשלה מארצות הברית כדי לצאת בהודעות. זה ממש מארב מתוכנן בחסות מערכת אכיפת החוק. לא כך נוהגים בכל אדם ובוודאי שלא בראש ממשלה".

תגובות סוערות היו אתמול במערכת הפוליטית בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה. ראש הממשלה הדגיש כי הוא אינו מתכוון להכריז על נבצרות.