שנים אחרי שאביו כיהן בתפקיד במשך שנה וחצי, הפך איש היי-טק יאיר שמיר לשר החקלאות החדש של מדינת ישראל. בין הרצון לפעול בתחום הביטחוני לבין הצורך לרצות את אבא, מגיע שמיר למקצוע בתקופה של משבר אמיתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמרו לי שעכשיו יש שר חקלאות שמחובר לחקלאות", אומר ערן וקנין, מגדל גזר מקיבוץ גברעם. "זה חשוב לי כי יש שרי חקלאות שבכלל לא מעניין אותם, היי-טקיסטים, לא יודע מאיפה הם באו. הם לא מהאדמה, הם לא מאיתנו". אז זהו, שהוא בא דווקא משם. הרגליים של חברי קיבוץ גברעם בכלל במכסת החלב, אבל שמיר הבן משווק להם היי-טק.

"היו לי ציפיות לעשות דברים שהייתי יותר קרוב אליהם", אומר שמיר. "אם זה בתחום הביטחוני הצבאי, או אם זה בתחום הכלכלי, שבשניהם היה לי ניסיון הרבה הרבה יותר גדול ממה שעל פניו בחקלאות. היום, כשאני יושב פה, אני אפילו מאמין שיד נעלמה תכננה שאני אגיע הנה".

"אידיאלים וכסף לא הולכים ביחד"

"כששמע שאני הולך להיי-טק - לא דיבר איתי" (צילום: חדשות 2)
"כששמע שאני הולך להיי-טק - לא דיבר איתי" | צילום: חדשות 2

אחד הדברים הראשונים שיאיר שמיר עשה במשרד החקלאות הוא להוסיף את התמונה של אבא שלו לשרים לשעבר. יצחק שמיר כיהן כשר החקלאות רק שנה וחצי, כשהיה גם ראש ממשלה, אבל ליאיר חשוב להיראות כממשיך דרכו. "עד גיל 15, 16, בכלל בקושי ראיתי אותו", מספר שמיר. "היינו רק מתכתבים, מדברים בטלפון, מדי פעם נפגשים. מגיל 15 הוא היה החבר הכי טוב שלי. מדי שבוע, וזה קדוש - הייתי מגיע מהטייסת, מהלימודים, לא משנה, והוא גם".

ואז, ברגע אחד, יאיר החליט לעזוב את חיל האוויר, כשבוטל פרויקט הלביא, ולהפוך ליזם היי-טק. "פתאום, משום-מקום, אני מודיע לו שאני ב'סייטקס'. הוא לא דיבר איתי כמה חודשים, כעס עליי, עד שנפל לו האסימון - כי הוא היה בטוח שאני המרתי את הדגל הלאומי בדולר הירוק", סיפר. "הקטע של כסף אצלו היה תמיד נקודה רגישה. אידיאלים וכסף לא הולך ביחד. אני מקווה שאצלי זה כן יילך ביחד".

אולי גם זאת יד הגורל, אולי לא, אבל יאיר העז להיכנס לפוליטיקה רק אחרי שאבא יצחק הלך לעולמו. "אני באתי לשירות מילואים". הוא לא אומר את זה בקול רם, אבל יאיר הוא ממשיך דרכו האידיאולוגית של יצחק. כמו אביו, גם הוא רוצה להפסיק את הסיוע האמריקני. "אני רוצה עצמאות כלכלית - חד משמעית. אם לא נהיה עצמאים כלכלית, תהיה בעיה", הוא אומר.

"נכנעו לדרישות של פופוליזם"

גם באמירה הבאה נגד המחאה החברתית, הקול - קול יצחק: "הגירעון שנוצר, שעליו אנחנו צריכים להסתדר, נוצר מזה שהממשלה נענתה מהר מדי לתביעות או לדרישות של פופוליזם". שמיר נכנס למשרד החקלאות בתקופה אולי הקשה ביותר לחקלאים מאז הקמת המדינה. הצעירים עוזבים, אין פועלים תאילנדים, בדרום מכה הארבה, בצפון הברד. המים להשקיה עולים כמו מי שתייה והשוק פתוח לייבוא.

"אתה נפגש עם החקלאים, עם אנשים שצמאים למנהיגות, אין להם היום אפילו מי שמייצג אותם בכנסת. אין להם אף אחד ששומע אותם. הם מוקצים והנוער שלהם בורח", אומר שמיר. הבנים של חקלאים רבים לא ימשיכו במקצוע. גם יצחק שמיר כעס על יאיר כשהלך להיי-טק. ימים יגידו אם זאת שליחות או רצון לרצות את אבא.