ריבלין (צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות)
חשף את הונו. ריבלין, ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות

אחרי יריבתם במירוץ לנשיאות דליה איציק, גם ח"כ רובי ריבלין והשופטת בדימוס דליה דורנר חשפו את הונם. ריבלין הציג היום (א') אחר הצהריים את הצהרת ההון שלו, שלפיה ברשותו דירה בת ארבעה חדרים שרכש בשנת 1973 בעלות של כ-220 אלף שקל, וכיום נאמדת בכ-3 מיליון שקל. דורנר הצהירה כי היא נהנית מפנסיה כקצינה בצה"ל וכשופטת לשעבר בסכום של 35 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הצהרת ההון של ריבלין, הוא אינו מחזיק בנכסי דלא ניידי מלבד הדירה שבבעלותו. תיק ההשקעות שמחזיק המועמד לנשיאות שווה 300 אלף שקל. בקרן השתלמות, הביטוח ובקופת גמל יש לריבלין עוד 450 אלף שקל, ושווי רכבו הפרטי נאמד ב-60 אלף שקלים.

משכורתו של ריבלין כנבחר ציבור עומדת על 25 אלף שקל נטו בחודש, ואילו הפנסיה מתקופת כהונתו כשר עומדת על 1,000 שקל בחודש נטו. מלשכת עורכי הדין הפנסיה המשולמת לריבלין היא 600 אלף שקלים נטו. הביטוח הלאומי משלם לריבלין בן ה-75 קצבת זקנה של כ-2,500 שקלים בחודש.

"כל נבחר ציבור צריך לעמוד בפני הציבור באופן גלוי ושקוף בנוגע להכנסותיו ורכושו, כדי למנוע לזות שפתיים וספקולציות שונות לגבי עצמאותו וטוהר שיקול דעתו", הסביר ריבלין את ההחלטה לחשוף את הונו.

השופטת בדימוס דורנר (צילום: מאקו)
פנסיה של 35 אלף שקלים. דורנר, ארכיון | צילום: מאקו

שטרית סרב לחשוף את הונו

יועציה של השופטת בדימוס דורנר מסרו אף הם פרטים אודות הכנסותיה וציינו בין השאר, כי היא מחזיקה ברכב מסוג וולבו, מודל שנת 2004 ובדירת 4 חדרים בשכונת בית הכרם בירושלים. לפי הנתונים, דירתה של דורנר נמצאת בקומה שלישית, ללא מעלית, והיא מתגוררת בה מאז שנת 1974.

מנגד, המועמד מאיר שטרית סירב לשתף את הציבור בהונו הפרטי. "ח"כ מאיר שטרית מגיש מדי שנה הצהרת הון כדין. בשנותיו כשר הוא הגיש דיווח גם למשרד מבקר המדינה שטרית מתכוון להמשיך ולדווח בפירוט ובגילוי מלא לכל הרשויות המוסמכות בהתאם להוראות החוק", נמסר מלשכתו.

מאיר שטרית (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
"הוא מדווח בפירוט". שטרית, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאחר שח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר הודיע על פרישה מהמרוץ, בעקבות החשד שקיבל שוחד שבאמצעותו מימן את דירת היוקרה שרכש, התעמתה המועמדת דליה איציק עם טענות דומות ודחתה אותן מכל וכל. "חשוב לי שתדעו", כתבה איציק בעמוד הפייסבוק שלה, "עבדתי כל חיי".

איציק, המתמודדת לבחירות לנשיאות שיתקיימו ביום שלישי הקרוב, הדגישה כי נשיא צריך לפעול בשקיפות ולהוות דוגמה, ולכן הנחתה את רואה החשבון הפרטי שלה להכין הצהרת הון מעודכנת שאותה תפרסם במלואה.

אין תמונה
קראה למועמדים לחשוף הונם. איציק, ארכיון

"כל המועמדים צריכים לפרסם הצהרות הון"

"אני קוראת לכל המועמדים להצטרף אלי ולפרסם את הצהרת ההון שלהם ואת הצהרת הבריאות שלהם בהקדם האפשרי", הדגישה איציק.

איציק החלה לפרט את מקורות המימון עבור שתיים מתוך שלוש הדירות שהיא מחזיקה: "בעלי ואני חיים עשרות שנים בדירה צנועה בירושלים. בשנת 2009 רכשנו דירת קטנה ב-923 אלף שקל בעיר, מכסף שפדיתי מקרן ההשתלמות בניהול פסגות שלי ושל בעלי. בשנה שעברה החלטנו למכור אותה, כדי להשתמש בכסף הזה לרכישת דירה בת"א. כדי לבצע את הקניה, השתמשנו ב-500 אלף שקל שקיבלנו מאביו של בעלי, אשר מכר דירה, תיקון בהפרשות פנסיה בגובה 450 אלף שקל, בהלוואה שלקחתי מאחי (כ-750 אלף שקל) ובכל החסכונות של בעלי ושלי (בסביבות מיליון שקל) שחסכנו כל חיינו".

"לאחר מכן לקחנו מבנק לאומי (סניף רמת גן) משכנתא של 1.9 מיליון, שחלקה יוחזר כאשר נשלים את מכירת הדירה בירושלים (הדירה נמצאת בשלבי מכירה סופיים). כל המסמכים הרלוונטיים יימסרו כמובן במסגרת הצהרת ההון. זהו כל הסיפור", סיכמה איציק בתקווה שהחשיפה תוריד מעליה את הטענות האחרונות.