יו"ר ישראל ביתנו כינס היום (שני) תדרוך לעיתונאים בירושלים והשיב לאיומים מכיוונו של אסד, התייחס לביקורת האירופית על הבנייה בהתנחלויות והזהיר מפני אי השתתפותו של הציבור הערבי בנטל. בין היתר ירה גם חצי ביקורת אל התקשורת. את דבריו של ליברמן העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין ספק שאסד מבין שלא כדאי לו לחמם את הגזרה איתנו", אמר שר החוץ לשעבר כשהוא מתייחס להצהרה של אסד הבוקר כי הוא מוכן ללחימה מתמשכת ברמת הגולן. "כל דרדק מבין שמבחינתו זה יהיה חישוב מוטעה אנחנו לא ניתן לו את התענוג לנסות ולפתוח חזית גדולה הוא פשוט עלול לאבד את כל עולמו", הבהיר ליברמן. 

הוא הדגיש כי לישראל אין עניין להיכנס למלחמה הפנימית בסוריה. "אין לנו עניין לחמם או לפתוח במלחמה נגד משטרו של אסד, זה עניין סורי פנימי. אנחנו ניתן לכל העולם שמתעסק בזה לנסות את האמנות הדיפלומטית לפתרון הבעיה הסורית, אך אם לא ישאירו לנו ברירה לא נהסס".

הוא דיבר על מגוון האיומים החדשים המגיעים מן הגבול הצפוני, לרבות משלוחי נשק שלא נראו עוד קודם לכן, אך קרא שלא לשכוח כי אין מדובר באתגר היחידי עמו מתמודדת ישראל. "יש הרבה אתגרים ואיומים ואתה צריך לראות איך אתה מתמודד עם כולם".

"חיזבאללה לא ארגון טרור? צביעות בהתגלמותה"

ליברמן שב ותקף את התמהמהותו של האיחוד האירופי בהכללת חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור. "זו צביעות בהתגלמותה", הצהיר, "בית דין בינלאומי קבע מעבר לכל ספק שחיזבאללה עומד מאחורי רצח חרירי, יש את החקירה של שירותי הביטחון הבולגריים - מה עוד צריך להיות כדי שחיזבאללה יכלל ברשימת ארגוני הטרור?". 

ארה"ב מחריפה את המאבק בחיזבאללה‎ (צילום: AP, חדשות)
"מה עוד צריך להכרה כארגון טרור?" חיזבאלל | צילום: AP, חדשות

בעוד שבועיים צפוי במוסדות האיחוד האירופי דיון נוסף בהכנסתו של חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. "החלטה לא לכלול אותו ברשימה אומרת שהגוף הזה לא רלוונטי", הצהיר ליברמן.   

"אי אפשר לבוא בדרישות רק לישראל"

לא רק האיומים הביטחוניים עמדו על הפרק. ליברמן פנה והתייחס גם לזירה המדינית וביקר את מדיניותה של אירופה בנושא הבנייה בהתנחלויות. "אי אפשר לבוא בדרישות רק לישראל להקפיא בנייה בהתנחלויות", אמר, "איפה הצד השני? "לא יכול להיות שאנחנו רק נידרש לתת והם לא ייתנו כלום בתמורה".

"וידוא הריגה לשלום", אבו-מאזן (צילום: רויטרס)
"איפה הצד השני?". אבו מאזן, ארכיון | צילום: רויטרס

הוא קרא ללמוד מניסיון העבר. "אני הייתי חלק מהנסיון הקודם", הזכיר, "כל דרישה שקיבלנו, אחריה באה דרישה נוספת. אחרי הקפאה של 10 חודשים, באה עוד דרישה להקפאה ללא הגבלת זמן".

"אין גבול לרוע הלב"

יו"ר ישראל ביתנו דיבר גם על הקשיים מבית. הוא סיפר על ועדת המעקב של הציבור הערבי שהתכנסה בשבת והזהיר כי "אי השתתפותו של הציבור הערבי בנטל, מפקירה אותנו לאסלאם קיצוני".

 בזירה הפרלמנטרית התייחס למכה לכאורה שספגה מפלגתו בוועדה לבחירת שופטים ומתח ביקורת על התקשורת. "כשאני קורא את הפרשנויות של פרשנים וכתבים פוליטיים אז מדי פעם זו תחושה של אין גבול לרוע הלב", אמר ליברמן, "גרוע מזה יש שטחיות ובורות לפעמים". הוא התייחס לאי בחירתו של ח"כ דוד רותם לוועדה וטען כי לא מדובר במכה. לדבריו, גם כאן לא נעשתה בדיקה מעמיקה ע"י התקשורת.

"היו 13 פתקים שהיה עליהם שמו של בוז'י הרצוג, לא היה פתק אחד לרותם", סיפר יו"ר ישראל ביתנו, "אני ביקשתי ממישהו בוועדת הקלפי לספור כמה פתקים יש של בוז'י לבד, לא כולם הגיעו ממפלגת העבודה. אם הצד השני היה עומד בדיל אין ספק שרותם היה נבחר".

דוד רותם, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הצד השני לא עמד בדיל". ח"כ רותם | צילום: חדשות 2

הוא השיב אש גם לעבר הביקורת סביב חוק המשילות שמקדמת מפלגתו. "אני זוכר טורים רבים שנכתבו על הניסיון שלנו לדכא את האופוזיציה, על אי הבנה של כללי משחק בסיסיים", שב ליברמן לבקר את התקשורת.

מנגד סיפר על התהליך סביבו גובש חוק המשילות, במסגרתו נעשתה השוואה לכמות הצעות אי האמון בארבע מדינות מתקדמות בעולם. "בגרמניה הולכים לבחירות ומאז תחילת הקדנציה לא הוגשה שם הצעת אי אמון אחת", סיפר. יו"ר ישראל ביתנו טען כי הכלי האופוזיציוני הפך בשל השימוש המרובה בו לכלי שחוק. "הכמות אצלנו מעידה זילות ושחיקה של כלי של האופוזיציה, שהוא כמעט נשק יום הדין - זו הבעיה המרכזית בכללי המשחק".