מליאת הכנסת, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
דיון סוער בכנסת | צילום: AP, חדשות

בתום דיון סוער במליאת הכנסת, אושרה היום (ד') הצעת "חוק המשילות" בקריאה טרומית, ברוב של 51 נגד 43. כעת תועבר ההצעה לדיון בוועדת הכנסת, שתחליט איזו ועדה מוועדות הכנסת תדון בה ותכין אותה להצבעה בקריאה ראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על-פי הצעת החוק, יוגבל מספר השרים ל-19 ומספר סגני השרים ל-4, אחוז החסימה בבחירות לכנסת יעלה מ-2% ל-4%, ותוטל שורת מגבלות שיהפכו הגשת הצעות אי-אמון לכמעט בלתי אפשרית. הדיון בהצעת החוק לווה בקריאות ביניים ועימותים מילוליים בין חברי הכנסת.

במהלך הדיון אמר יוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם, כי "האופוזיציה מגישה הצעות אי-אמון שלא למטרה שלשמה נועד הכלי הזה". לעניין העלאת אחוז החסימה הוסיף ח"כ רותם כי "34 רשימות רצו לכנסת בפעם האחרונה. אין צורך במצע או אידיאולוגיה, כל רשימה הזויה יכולה להיכנס לכנסת".

"אות קין לליכוד". ריבלין (צילום: חדשות 2)
"אות קין לליכוד". ריבלין | צילום: חדשות 2

"זהו אות קין לליכוד"

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), שהצביע נגד ההצעה, אמר כי מדובר באות קין לליכוד: "כמי שחבר בתנועה לאומית ליברלית, אני רואה בהצעה אות קין על מצח הליכוד. גם מי שחושב שלצורך הגברת המשילות יש להגביל את מספר הצעות החוק, יכול לקבוע שהצעת אי-אמון תעלה פעם בחודש או בשבועיים". ריבלין הביע התנגדות גם לסעיף הנוגע להעלאת אחוז החסימה ל-4%.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, הגדירה את הצעת החוק כמכה אנושה לדמוקרטיה. "אישור החוק הוא מהלך אנטי-דמוקרטי מרושע. בשם המשילות, מבצרת הממשלה את עריצותה ומחלישה את כוחה של האופוזיציה. בשם היציבות גוזלת הממשלה מציבור גדול את הקול שלו בכנסת ובשלטון, ומדירה קבוצות מיעוט שממילא מודרות בישראל", אמרה.

ראשת האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) תקפה את הצעת החוק בחריפות: "הצעת החוק חצופה. דיקטטורית וחצופה. 61 חברי כנסת נדרשים לחתום כדי להציע אי אמון? אתם צוחקים? תשמרו על הגיון מינימלי! החלטתם להגחיך את הכנסת ואת עצמכם? תיזהרו עם אחוז החסימה".

במהלך הדיון, הוצא ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) מהמליאה. "דוד רותם מנסה לחסל את הבית הזה. הוא מחבל בעבודת הבית - תוציאו אותו ולא אותי", הוא ציין בטרם הוצאתו מהאולם.