חולה, ארכיון (צילום: רויטרס)
הצעת חוק: רופאים יוכלו להמית חולים. אילו | צילום: רויטרס

האם בקרוב יוכלו רופאים לרשום לחולים סופניים סם מרדים שיביא למותם? ח"כ עפר שלח (יש עתיד) הניח היום (א') על שולחן הכנסת תיקון לחוק החולה הנוטה למות, לפיו יוכל רופא לרשום סם במינון ממית לחולה הנוטה למות, הרוצה בכך ושעמד במבחני החוק, וזאת ללא אחריות פלילית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חוק זה ייתן לחולה ברירה ושליטה בחייו, בשלב שבו הכאב והסבל הם כבר בלתי נסבלים", אמר שלח. על פי החוק הקיים כיום, יכול חולה בחצי השנה האחרונה לחייו לחתום על מסמכים המורים לרופאים שלא לבצע בו טיפולים מצילי חיים כמו הנשמה. עם זאת, שלח טוען כי תיקון זה אינו פותר את בעייתם של חולים רבים הסובלים, ואינו מאפשר לרופאים - שיודעים שאין ביכולתם לסייע לחולה מבחינה רפואית - לסייע לחולים.

הצעת החוק שיזם שלח נהוגה במספר מדינות בארצות הברית, ותאפשר לחולה המאובחן כנוטה למות לבקש מהרופא לקבל מנת סם ממיתה - בנוכחות עדים ולאחר מספר פעמים שבהן העיד כי זהו אכן רצונו. על פי מתווה החוק, החולה הוא שייטול את התרופה בעצמו ונסיבת המוות הרשמית תהיה המחלה ממנה סבל.

"זוהי בעיה שאנשים רבים יותר מתמודדים עמה מדי שנה, עקב התפתחות הטיפול הרפואי", אמר שלח. "הפתרון המוצע הוא אנושי, מתקדם ומעניק לחולה מידה של שליטה בחייו גם בימיו האחרונים, שיש בה כדי לסייע בהתמודדות עם הסבל. כשליש מהאנשים שקיבלו את המרשם בארה"ב כלל לא נטלו את הסם הממית, משום שחשו שעצם העובדה שיש ביכולתם לעשות זאת מעניקה להם כבוד ושלוות נפש".

על ההצעה חתמו חברי כנסת מסיעות שונות. בין היתר חתמו עליה יו"ר הקואליציה יריב לוין (הליכוד ביתנו) וכן חברי כנסת מיש עתיד, העבודה והתנועה. ח"כ שלח הדגיש כי ישנם אמצעים בחוק המוודאים את מצבו הרפואי והנפשי של החולה ואף מונעים "תיירות מוות" לישראל - מצד חולים המבקשים לקבל טיפול כזה.