כנסת
התכנסו לזכרו. חברי הכנסת | צילום: AP, חדשות

חברי הכנסת והשרים התכנסו הערב (ד') במשכן הכנסת במלאת 18 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. את הדיון המיוחד העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר דברי יו"ר הכנסת, עלה לדוכן ראש הממשלה נתניהו שאמר כי "רצח רבין הוא כתם שאינו דוהה". "ב-66 נשות עצמאותנו חווינו אירועים ממשמחים וכואבים", אמר נתניהו. "ידענו רגעים של התרגשות ורוממות רוח, ומנגד רגעים של חרדה כאב ויגון. אבל רגע שחור בתולדותינו ייזכר בתולדות המדינה - הלילה שבו שנרצח רצח ראש הממשלה בליבה של תל אביב". 

"כל תחנות חייו של רבין היו חותם של שירות לכלל: מפקד בפלמ"ח, רמטכ"ל, איש ביטחון, רמטכ"ל, שגריר, איש ביטחון ואיש שלום", המשיך נתניהו. "תמיד הערכנו את נאמנותו העמוקה למדינת ישראל שבה חפץ ועבורה פעל. רבין פעל בנחישות כפי שהבין אותה עבור אינטרס המדינה".

יו"ר האופוזיציה: "כל פעם שעשינו שלום - לא התאכזבנו"

יושבת ראש האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה בנאומה לחידוש המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים, והשוותה בינו לבין פעילותו של רבין ז"ל לקידום השלום עם הפלסטינים. "יש תביעה עובדתית שניסינו ונכשלנו, אבל זה לא נכון", טענה יחימוביץ' בעניין הסכם אוסלו. "רבין רצה, אבל הוא נרצח לפני שניסינו. כל פעם שעשינו שלום לא התאכזבנו. השלום עם ירדן ומצרים לא איכזב אותנו".

בהמשך פנתה יחימוביץ' ישירות לראש הממשלה נתניהו: "יש לך הזדמנות להוביל מהלך היסטורי ולהבטיח את עתיד המדינה הישראלית כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה. "די להפחדות ולאיומים. צריך לקחת סיכונים, אבל יש אחריות לעתיד. אבל אין עתיד בלי אופטימיות וחזון".

בדבריה, הזכירה יחימוביץ' אף את מלחמת יום הכיפורים שפרצה לפני 40 שנה. "היום אנחנו יודעים על הכשל המודיעיני, המלחמה הייתה יכולה להימנע", אמרה יחימוביץ', "בצמרת מפלגת העבודה בחרו שלא להאמין בהסדר, אבל שניים רצו: משה דיין ויצחק רבין. רבין עשה כל שביכולתו כדי לקדם את ההצעה. גולדה לא אמרה 'לא', כמו שהיום לא אומרים 'לא' לקרי. אבל לא להגיד 'לא' זה לא מספיק. לא מספיק להגיד שאנחנו בסדר והשני אשם. את זה אפשר לעשות עד קץ הדורות".

פרס בטקס האזכרה הממלכתי: "הצורך בהחלטה היסטורית קיים"

מוקדם יותר נערך היום (ד') בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין ולרעייתו לאה ז"ל, במלאת 18 לרצח של רבין במהלך עצרת למען השלום בכיכר מלכי ישראל - שלימים נקראה על שמו. את טקס האזכרה העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

נשיא המדינה דיבר בנאומו על מורשת רבין, וקשר אותה למשא ומתן המדיני המתנהל: "יצחק הכיר בכורח ההיסטורי של ישראל להגיע לשלום עם שכנינו הפלסטינים. 'שלום עושים עם אויבים' חזר ואמר. שלום עושים עם אויבים למען עצמנו. אני יודע שהשגת יעד השלום עוברת דרך שיח ציבורי מעמיק ונוקב כנהוג בחברה דמוקרטית, אבל בתנאי שידע גבולות של כיבוד היריב, של איפוק, של שמירה על החוק".

"אחדות העם תלויה בשלום ובדמוקרטיה", פרס | צילום: קובי גדעון /לע"מ

"רבין נרצח, אבל הצורך לקבל את ההחלטה ההיסטורית בעינו עומד. יצחק סבר שהשלום דרוש לביטחוננו והביטחון דרוש לשלומנו", המשיך פרס ואמר. "תהליך השלום אינו מפנק, הוא כואב וקורע לב. אחדותו של העם היהודי תלויה בשלום ובדמוקרטיה, וגורלו תלוי בקיומה של מדינה יהודית. מי שמשלה עצמו שהסטטוס-קוו בינינו ובין הפלשתינאים ימשיך, עלול להיות קורבן אשלייתו. 18 שנים חלפו. תינוקות שנולדו אז, היום הם חיילים בצה"ל. על הדור הצעיר לדעת שחלומו של יצחק טרם הושלם - אין לנו לנוח על זרי דפנה בטרם נדע שלום אמת וצדק חברתי". הוסיף.

בסיום דבריו התייחס הנשיא לסכנה כי מקרה כמו רצח רבין, יקרה גם היום: "בעולם של ימינו רוצחים בודדים פועלים להרוס מערכות שלמות. ארגונים קטנים מנסים לזעזע מדינות שלמות. הרצח של יצחק רבין הוא שיא בפעולות אלו. אם לא נעקור מן השורש תופעות כאלה, עלולים להצמיח צמחי רעל מסוכנים גם בעתיד".