הימין לא מרים ידיים במאבקו נגד חידוש ההקפאה: הלימודים במוסדות החינוך בכמה מהיישובים ביהודה שומרון שובתים הבוקר במחאה על ההבנות המתגבשות בין נתניהו לאמריקנים. במקום לשבת על ספסל הלימודים, עלו לירושלים אלפי בני אדם, רובם תלמידים, והפגינו מחוץ לישיבת הממשלה. את ההפגנה העברנו במלואה בשידור חי כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, עלה ראשון לבמה ואמר: "כל הזמן מכריזים על הקפאה "חד פעמית", וממשיכים להקפיא את הבנייה. הדרך הקיצונית היא למלא אחר כל הדרישות הפלסטיניות, וזו לא דרכנו".

השר עוזי לנדאו מישראל ביתנו הגיע אף הוא להפגנה. "מי שאומר שהוא דואג לביטחונה של ישראל ודורש לשוב לקווי שביתת הנשק של 1967, אומר בעצם לישראל לחזור לאותם קווים שאבא אבן הגדיר אותם קווי אושוויץ", תקף לנדאו. "דרישה כזו אינה מבינה את תנאי הביטחון של ישראל ויש לדחות אותה".

"ביבי, ארץ ישראל היא לא שלך"

המפגינים מול לשכת רה
המפגינים מול לשכת רה"מ, הבוקר | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

מנכ"ל מועצת יש"ע, נפתלי בנט, אמר כי "מדינת ישראל מוותרת על עקרונותיה ומוסרת חלקי מולדת". ח"כ מיכאל בן-ארי הלהיט את הרוחות כשתקף: "יש להקפיא את הבנייה ביישובים הערבים ולגרש אותם מהארץ. קדימה לא מסכנת את הבנייה - רק הימין הורס בתים".

לאחר מכן נשאו דברים חננאל דורני, יו"ר מועצת קדומים, שאמר כי "ההקפאה היא אסון והודאה בכך שיש חלקים שאינם שלנו", וכן גרשון מסיקה,  ראש המועצה האזורית שומרון, שזעק: "ביבי, ארץ ישראל היא לא שלך, אלא של תושביה".

"נשבות רעב אם צריך"

מארגני ההפגנה אומרים כי כ-70 אוטובוסים הגיעו היום לבירה, במסגרת ההשביתה שאמנם מוגדרת כשביתה בת יום אחד, אבל ראשי המתנחלים כבר חושבים על החרפת המאבק. "נשבות רעב אם צריך", אמר הבוקר יו"ר ועד מתיישבי בנימין איציק שדמי, "אנחנו מתייחסים להקפאה כאל תחילת הגירוש הבא".

בנוסף למערכת החינוך, מושבתים גם השירותים העירוניים הניתנים על ידי עובדי המועצות. השביתה מאורגנת על ידי ועדי המתיישבים ביהודה ושומרון, המשתפים פעולה עם מועצת יש"ע. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר הבוקר לעיתון "ידיעות אחרונות" כי "הציבור ביהודה ושומרון מבין כי זו שעת חירום".

רשימת היישובים המושבתים:

המועצה האזורית שומרון

המועצה האזורית בנימין

קדומים

קרני שומרון

אפרת

קריית ארבע-חברון

בית אל

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק