"אחרי עופרת יצוקה יש לישראל כוח הרתעה, היא מוכנה להלום בטרור, ואנחנו יכולים להרשות לעצמנו את הוויתור בנושא עסקת שליט. לכן אני נוטה לתמוך בעסקה" – כך אומר היום השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, בראיון מיוחד בתכניתנו "פגוש את העיתונות".
 
השר ארדן הגיע כדי להתראיין על ועידת קופנהגן ולענות על שאלותיהן של כתבתנו הפוליטית ושל קרנית גולדווסר, המראיינת האורחת, הנושאים הבוערים על שולחן השר להגנת הסביבה, אולם לא היה מנוס מלשאול אותו את כל השאלות הפוליטיות העומדות על הפרק. השר ארדן הרחיב בנושא עסקת שליט כי "אין עדיין מתווה סופי של העסקה. היום ברור לכולם שרה"מ באמת לקח את נושא שחרור גלעד שליט בכל הרצינות והוא עוסק בו בכל הרצינות. איננו מצויים בכל הפרטים, ולכן כאשר יוצג לנו מתווה העסקה כולל רשימת המשוחררים – רק אז אחליט סופית מה עמדתי".

עם זאת, אמר ארדן כי "הרבה שנים חשבתי ואמרתי שאסור לשחרר מחבלים עם דם על הידיים. אבל כשאני מסתכל היום כמה העסקה הזאת חשובה לחוסן הלאומי ולחוסן החברתי של ישראל, יש לי נטייה לתמוך בה גם אם יכללו בה שמות של מחבלים שרצחו יהודים".

"ראש הממשלה טועה בוויתורים בנושא הפלסטיני"

"בכל מה שקשור בעניין הפלסטיני והקפאת הבנייה בשטחים, אני חושב שראש הממשלה טועה בוויתורים שהוא מוכן לעשות", הוסיף ארדן. "זה לא מקדם את אבו מאזן, והקולות כבר דורשים מישראל להקפיא את הבנייה גם בירושלים. אני לא חושב שיש פה תרגיל, ראש הממשלה מראה שהוא מוכן לעשות ויתורים משמעותיים כדי שאבו מאזן יחזור לשולחן המו"מ. עשינו עוד דברים כמו הקלת הבדיקות במחסומים. אבל התהליך שאנו רואים כעת רק יגביר את הלחצים המופעלים על ראש הממשלה".

השר ארדן הדגיש כי "אם היה מדובר על עקירת יישובים – אולי הייתי שוקל לא להיות חבר ממשלה. יחסינו עם האמריקנים הם ודאי אינטרס של מדינת ישראל, אבל אני מייצג גם ציבור שדעתו צריכה להישמע", אמר ולא פיספס את ההזדמנות לרדת על אהוד ברק: "שר הביטחון ממפלגת העבודה תומך בהקפאה בלהיטות כדי להפגין הישגים פוליטיים".

"עתיד היישובים ביהודה ושומרון אמור להיות מוכרע בהסדר קבע. הרעיון היה להוכיח לכל העולם – מי באמת מסרב לשבת ליד שולחן המו"מ. ראש הממשלה מנסה לתת צ'אנס למשא ומתן, אבל ברור שישראל תחזור לבנות ביהודה ושומרון", אמר השר ארדן והוסיף: "אני מאמין לראש הממשלה משום שהוא אמר לי בנחרצות שגם אם אבו מאזן יחזור למו"מ, הבנייה ביו"ש תתחדש בתום מועד ההקפאה שנקבע".

"היה ראוי שנתניהו ייסע לקופנהגן"

בשלב הזה עברנו לעסוק בנושא שלשמו הגיע השר ארדן לאולפן - הגנת הסביבה בישראל. "בוועידת קופנהגן ישתתפו למעלה מ-100 המנהיגים החשובים ביותר בעולם – מאובמה ועד כל מנהיגי אירופה" , אמר ארדן. "אני חושב שהיה ראוי שראש הממשלה נתניהו יהיה שם. יש לנו מה לומר שם בשורה ארוכה של נושאים, והצטערתי שהוא החליט לא לנסוע".

"אני חושב שאזרחי המדינה מבינים שלהוביל מהפכה כזו – מהפכה סביבתית – זה דבר שלוקח זמן. אני עובד על תהליכים שאת הפירות שלהם ייראו כבר בקדנציה הזאת", אמר השר לאיכות הסביבה. "החלטנו להתמקד בכמה נושאים מהותיים שישנו את חיינו במדינת ישראל. הדבר הראשון זה מיחזור והפרדת פסולת – כדי שכל אזרח יוכל לדאוג לזה בביתו שלו.  תוך מספר חודשים יראו ברחובות ישראל הרבה יותר תשתיות לטובת מיחזור נייר, בקבוקים וכיו"ב".
 
"אעמוד על כך שרה"מ יקים ועדת מומחים בנושאי איכות הסביבה כדי לשפר את התשתיות בישראל. למשרד להגנת הסביבה יש מחסור אדיר במשאבים, אבל אנחנו לא נוותר. אין ספק שעשרות שנים היה הרבה יותר משתלם לבעלי מפעלים לזהם את מי התהום, בידיעה שהעונש לא יהיה חמור. אבל עברו מספר חוקים מחמירים, עוד בכנסת הקודמת, שאנחנו עכשיו מיישמים. כבר בחודשים הקרובים יהיו לי את הסמכויות לקנוס בעלי מפעלים מזהמים במיליוני שקלים. מדיניות 'אפס סובלנות' שלנו מתורגמת לאכיפה משמעותית בשטח".
 
ומה לגבי חינוך הדור הצעיר לנושאים סביבתיים? השר ארדן מדגיש כי "לגבי חינוך סביבתי, כל הורה יודע שהיום יש פתיחות אדירה בקרב הדור הצעיר לנושא איכות הסביבה, והם מבינים כמה זה חשוב. הכפלתי פי 6 א תקציב החינוך הסביבתי, אנחנו מעניקים תעודות של "בתי ספר ירוקים", בקרוב נציג מהפכה שלמה גם בכל הקשור בהכשרות המורים – כל מורה חייב יהיה להנחיל להם את ההתייחסות האחרת לסביבה. מדינת ישראל כבר היום היא המדינה הכי צפופה בעולם המערבי, ולכן העומס פה על משאבי הסביבה, על זיהום האוויר, המים והקרקע הוא כל כך גדול – שאם לא נעשה מהפכה, תהיה לנו בעיה אמיתית".

"לא תקום בישראל תחנת כוח פחמית חדשה"

ארדן הכריז: "תחנת הכח הפחמית באשקלון – ככל שזה תלוי בי, היא לא תקום. זה אחד המבחנים הגדולים שלי. האבסורד הוא שמעולם מדינת ישראל לא קיימה דיון אמיתי ורציני בנושא הזה של תחנת הכוח החדשה – או איך מפיקים עוד אנרגיה".

"בואו נהיה אופטימיים: אני מאמין שרה"מ ויתר השרים יסייעו לי בהחלטה הזאת. אני נוסע לקופנהגן עם תכנית לאומית שהמשרד שלי בנה בחודשים האחרונים: הרבה יותר השקעה בתחבורה ציבורית, באנרגיות מתחדשות, במיחזור ובהשקעה בחינוך, ואנחנו נתחייב שנפחית משמעותית את פליטת גזי החממה".

"אין ספק שחסרות סמכויות למשרד להגנת הסביבה. רוב הזיהומים קורים בתחומי אחריותם של שרים אחרים, כמו שר התחבורה או שר הביטחון, ולא קל להיאבק בזה. אבל אפשר לעשות המון במשרד להגנת הסביבה, כמו אכיפה, חינוך סביבתי, מהפכה של מיחזור, לדאוג לאוויר נקי לאזרחים, ואתם עוד תשפטו אותי בשנים הקרובות על מעשיי. אני מסכים שהמשרד הזה קם ללא סמכויות ממשיות, אבל אנחנו נאבקים כדי שמה שקורה היום באירופה ובמקומות רבים נוספים בעולם - יקרה גם בישראל: ההבנה שלשמור על הסביבה זה לא רק תחום של יפי נפש, של "מחבקי עצים". זה ישפר את איכות החיים של אזרחי ישראל - וגם יכניס מיליארדים לקופת האוצר שייחסך על טיפול במחלות שהן תוצר של זיהומים".

צפו ב"פגוש את העיתונות" עם גלעד ארדן - חלק ב'

צפו ב"פגוש את העיתונות" עם גלעד ארדן - חלק ג'

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2