לאחר שזוכה בבית המשפט ובתום דיון סוער בכנסת, עלה הערב (ב') יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על בימת הכנסת והושבע שוב לתפקיד שר החוץ - אותו עזב לפני 11 חודשים עם תחילת משפטו. את טקס ההשבעה בכנסת העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החוץ החדש-ישן נכנס לתפקידו הערב, אחרי דיון סוער שכלל האשמות מצד חברי האופוזיציה לפני שהוא הושבע לתפקידו. במהלך השבעתו נשמעו צעקות מחאה מספסלי האופוזיציה.

יו"ר הכנסת ח"כ אדלשטיין ניסה להשתלט על המהומה ורק לבסוף הצליח לנהל את השבעתו של ליברמן בחזרה לתפקידו. נציגי הסיעות הערביות, מרצ והעבודה התנגדו בקולניות למינוי מחדש של יו"ר ישראל ביתנו לתפקיד.

כעת, ידוע מיהו שר החוץ אך שאר התפקידים נותרו פתוחים לשינויים - לרבות מינוי יו"ר ועדת החוץ והביטחון - אותו מילא ליברמן עד עתה.

לפני השבעתו ליברמן נכנס למליאה בהליכה מהירה ואמר כי הוא "לא מתרגש". "לא שמעתי על בלגן בקואליציה, זאת פעם ראשונה שאני שומע את זה", אמר בתשובה לשאלות.

ליברמן כיהן כשר החוץ בממשלתו הקודמת של נתניהו. עם החלטתו של היועץ המשפטי עו"ד יהודה וינשטיין בדצמבר 2012 להעמיד אותו לדין בחשד למרמה והפרת אמונים התפטר יו"ר ישראל ביתנו מתפקידו. 

במהלך השנה האחרונה בה ניהל את משפטו ליברמן נשאר חבר כנסת, והוביל את הריצה המשותפת של ישראל ביתנו עם הליכוד - אך נשאר מחוץ לממשלה. לאחר הבחירות, נתניהו התעקש לשמור לליברמן את תיק החוץ, זאת בהסכמה שם שותפיו החדשים לקואליציה, בנט, לפיד ולבני תוך הבנה שאם ליברמן יזוכה - הוא יחזור לתפקידו.

ליברמן בבית המשפט. זוכה וחוזר (צילום: חדשות 2)
ליברמן בבית המשפט. זוכה וחוזר | צילום: חדשות 2

הזיכוי סלל את הדרך בחזרה לממשלה

לאחר הזיכוי המוחלט של ליברמן בידי בית המשפט בשבוע שעבר, היה ברור כי הוא יחזור לתפקידו כשר החוץ גם בממשלת נתניהו הנוכחית. את המינוי אישרה הממשלה אתמול בישיבתה בשדה בוקר.

בשבוע שעבר נסללה דרכו של ליברמן חזרה לממשלה. אחרי 17 שנים של דיונים וחקירות, החליטו שופטי בית משפט השלום בירושלים פה אחד לזכות את יו"ר ישראל ביתנו מעבירות מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר זאב בן-אריה. "17 שנים הסתיימו", אמר ליברמן לאחר הכרעת הדין ונשם לרווחה: "זה מאחוריי".

ראשיתה של "פרשת השגריר", שבה הואשם אביגדור ליברמן - בסוף שנת 2008. על פי כתב האישום שהוגש ארבע שנים מאוחר יותר בגין עבירות מרמה והפרת אמונים, הגיעה לידי שגריר ישראל דאז בבלארוס זאב בן אריה מעטפה ובה בקשה ממשרד המשפטים הישראלי לסיוע בחקירה בעניינו של ליברמן מהרשויות בבלארוס. בן אריה הורשע שפתח את המעטפה ללא אישור והציג אותה לליברמן. לפני כשנה נגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות במסגרת עסקת טיעון.