אילוסטרציה (צילום: אימג'בנק - gettyimages)
אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק - gettyimages

סוף לסאגה: הממשלה אישרה היום (א') את טיוטת חוק הפונדקאות (חוק ההסכמים לנשיאת עוברים), שהוקפאה למספר חודשים לאחר ערר שהגיש שר השיכון אורי אריאל. בחודש פברואר השנה אושרה ההצעה בוועדת השרים לחקיקה, ברוב של שבעה תומכים מול חמישה מתנגדים. החוק צפוי לאפשר גם לזוגות חד-מיניים לפנות לשירותי פונדקאות בארץ. בהצעה תמכו השרים לבני, לפיד, גרמן, כהן, סער, לבנת ושטייניץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משמעות הצעת החוק, שיזמה שרת הבריאות יעל גרמן ומתייחסת הן להליך הפונדקאות בישראל והן להליך הפונדקאות בחו"ל, היא שזוגות חד-מיניים יוכלו מעתה לעבור את ההליך בארץ, באמצעות אם פונדקאית ישראלית - בדיוק כפי שמתאפשר לזוגות הטרוסקסואלים. החוק החדש מאמץ את השינוי שהוצע בוועדת מור יוסף, שלפיו יש לאפשר לנשים וגברים לא נשואים או לאלו החיים בזוגיות חד מינית לעבור תהליך פונדקאות בישראל, והכל על פי אותן אמות המידה של גיל ובעיה רפואית המצדיקים את הפונדקאות.

עד עתה קבע החוק בישראל רק זוג של גבר ואישה יכולים להיעזר באם פונדקאית. אולם לפי הנוהל החדש, גם רווקות, רווקים, הומואים ולסביות יוכלו לעבור את התהליך בישראל בתשלום, במקום לעבור את התהליך בחו"ל - הליך מסובך, מורכב ובעיקר יקר מאוד.

לפי ההליך החדש, אם בישראל צפויה לקבל מזוג חד-מיני או מחד-הוריים סכום שנע בין 200 ל-250 אלף שקלים תמורת ביצוע התהליך והבאת ילד לעולם, אותו הסכום שמשלמים זוגות הטרוסקסואלים.

שרת הבריאות יעל גרמן אמרה בעקבות אישור ההצעה: "אנחנו מתכוונים כעת להניע את החוק במהירות כדי להביא לשוויון המיוחל בתחום הפונדקאות. הבטחנו וקיימנו. התחושה היא שהביציות הפשירו, וכעת נתכונן ליצירת התינוק וללידתו בכנסת. זהו יום בשורה. הצעת החוק מאזנת בין הרצון והזכות של כל אחד ואחת להיות הורה, לבין השמירה על הפונדקאית וזכויותיה".