שעות ספורות לאחר שקבינט הדיור אישר את ההצעה שהוביל להורדת המס לרכישת דירה ראשונה ל-0% ואת הצעת שר השיכון לקביעת מחיר מטרה לקבלנים, התייצב שר האוצר יאיר לפיד באולפן המהדורה המרכזית כדי להתייחס לסיבות שהובילו למהלך ולביקורת הרבה שהוא סופג בימים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפיד הבהיר כי בשלב זה התוכנית אינה פונה למשפרי דיור, אלא לזוגות צעירים שאינם בעלי נכס נדל"ני. "בתכניות בשלב זה אין משפרי דיור. מי ששיפר דיור בשנים האחרונות עשה רווח משמעותי, התכנית פונה למחוסרי הדיור", הדגיש השר שהבהיר כי ההטבה תעזור ליותר מ-8,000 משקי בית, כפי שנטען תחילה.

על הביקורת מצד הנגידה ד"ר קרנית פלוג ליוזמה אמר השר כי: "יש כלכלנים, פוליטיקאים ובעלי אינטרסים שאומרים שהתכנית לא נכונה, אבל היא לא מיועדת אליהם אלא לזוגות צעירים ממעמד הביניים. זה יוריד להם את מחיר הדירה".

בניין דירות (ארכיון) (צילום: רויטרס)
חלום הדירה מתקרב? | צילום: רויטרס

על ההתנגדות המפתיעה ממשרדו לאחר שהכלכלן הראשי החליט להתפטר מתפקידו בעקבות התכנית טען לפיד: "הייתה התנגדות גדולה, אך צמרת המשרד שלי הייתה איתי ותמכה בי. היו אצלנו ויכוחים מאוד סוערים, אבל ברגע שהתקבלה ההחלטה כל המשרד הפך למגוייס באופן טוטאלי. אני לא רוצה יס-מנים סביבי, הם מכירים בזה שנבחרנו כדי לעשות דברים אחרת והם הולכים איתי".

"התפקיד של השר הוא לייצג את הציבור בתוך משרד האוצר. המקצוע של שר האוצר הוא לא להיות כלכלן אלא לקבוע סדר עדיפויות לאומי", אמר השר לאחר שנשאל על ניסיונו הכלכלי הדל. "השיטה הקודמת העשירה את המדינה ואת היזמים על חשבון מעמד הביניים ואנחנו משנים את השיטה. התוכנית תוריד את מחירי הדירות שייעצרו בברקס בשנת 2014, ובשנת 2015 הם יירדו".

מלבד התכנית של לפיד, אושרה היום בקבינט גם היוזמה של השר אורי אריאל לקביעת מחיר מטרה ליזמים וקבלנים. לפיד הבהיר בדבריו כי התכניות אינן נוגדות זו את זו, וכי על השרים לשתף פעולה על מנת להוביל לשינוי משמעותי במחירי הדירות. "עלינו לשלב ידיים יחד", אמר לפיד.