גם "מחאת השתיקה" של חברי הכנסת ממפלגות האופוזיציה לא עצרה את חוק המשילות שעבר אמש בקריאה ראשונה במליאה. החלק השני של החוק על העלאת אחוז החסימה עבר ברוב של 64 חברי כנסת שהצביעו בעד, 49 נגד וח"כ אחד נמנע. בשעה זו דנה המליאה לקראת הצבעה על חוק משאל עם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסיעות האופוזיציה זועמים על הכוונה להעלות את אחוז החסימה מ-2% ל-4%. יו"ר מרצ זהבה גלאון (מרצ) בכתה מעל דוכן הנואמים, ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הפנה את גבו לנוכחים באולם. רבים מחברי האופוזיציה העבירו שלוש דקות שלמות, הזמן שהוקצה לנאום, לשתיקה.

טאלב אבו עראר (רע"מ-תע"ל), כינה את יוזם הצעת החוק ח"כ דוד רותם (הליכוד-ביתנו) "הדיקטטור החדש". ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) התייצב על הדוכן וחסם את פיו בפלסטר. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), ביקש להזדהות עם בני המיעוטים. "אני רוצה שהעולם ידע שקמה כאן ממשלה שנלחמת באזרחיה", אמר. "ככה הממשלה הופכת לאנטי-יהודית ואנטי-דמוקרטית. יש פה הדרת מיעוטים ערבים וחרדים". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שתק גם הוא לאות הזדהות עם המפלגות הערביות.

הכנסת, אמש (צילום: חדשות 2)
גלאון בדמעות על הדוכן | צילום: חדשות 2

ח"כ משה מזרחי (העבודה), ציין כשעלה על הדוכן: "אחיי השותקים, אני מכיר את זכות השתיקה ממקום אחר. יש מקומות שבהם זכות השתיקה של נבחרי הציבור היא רעה ופסולה". ח"כ עדי קול (יש עתיד) הצטערה על הצבעתה. "נמנעתי בהצבעה על חוק המשילות", אמרה. "זו הייתה החלטה שפגעה בעיקר בחבריי לסיעה ואני מתנצלת".

ח"כ זחאלקה ונייר הדבק (צילום: חדשות 2)
ח"כ זחאלקה ונייר הדבק | צילום: חדשות 2

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שיבח את השותקים. "אפשר לעשות מחאה פרלמנטרית חריפה - בלי להפר את כללי האתיקה", סיכם את הדיון המוזר. "הם לימדו את כולנו שאפשר לעשות מחאות בלי לבייש את הבית הזה".

19 שרים בלבד

למרות מספר מתנגדים ונעדרים מקרב הקואליציה, ומאמצים של הרגע האחרון, גם חלקו הראשון של חוק המשילות אושר בקריאה ראשונה. הוא עבר ברוב של 63 תומכים מול 46 מתנגדים. הצעת החוק קובעת, בין היתר, כי מספר השרים בממשלה יוגבל ל-19, כולל ראש הממשלה. מספר סגני השרים יוגבל לארבעה ויבוטלו כליל מינויים של שרים בלי תיק.

עוד על פי החוק, ניתן יהיה להעלות הצעות אי אמון בממשלה רק פעם בחודש, אלא אם גייסה האופוזיציה 61 חתימות של חברי כנסת. חוק המשילות כולל גם את ביטולו של "חוק מופז", שאיפשר לשבעה חברי כנסת להתפלג מסיעתם גם אם הם מהווים פחות משליש מהסיעה.

מי שעומד בראש יוזמי חוק המשילות, ח"כ אביגדור ליברמן, בירך על אישור החוק. "זה חוק שמציל את הדמוקרטיה הישראלית", כתב בפייסבוק. "זהו צעד נוסף בחיזוקה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית נורמלית, שבה הממשלה שהעם בחר תוכל באמת למשול לטובת האזרחים. אנחנו נמשיך ונילחם להצלתה של הדמוקרטיה הישראלית מידי אלה שפעם אחר פעם מבזים את כנסת ישראל ושאינם מתעניינים בעתידה של מדינת ישראל".