אילוסטרציה (צילום: AP)
הסנקציות אושרו. ארכיון | צילום: AP

בתום דיונים אישרה הערב (ד') ועדת שקד את סעיף הסנקציות הפליליות בחוק השוויון בנטל. החוק, שעל ניסוחו הסכימו סופית חברי הקואליציה רק זמן קצר לפני ההצבעה, כולל הסכמות על שני הנושאים המרכזיים שעמדו בלב המחלוקת: סנקציות פליליות על משתמטים וגיל המתגייסים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חובת הגיוס תביא לשינוי היסטורי. תם עידן חוק טל", אמר השר יעקב פרי (יש עתיד) לאחר שוועדת שקד אישרה סנקציות פליליות במסגרת החוק. "לא תהיה אפליה בין דם לדם והשינוי ישפיע גם על שילוב החרדים בכוח העבודה. לראשונה מאז קום המדינה, דין עריק חרדי יהיה כדין עריק חילוני. השירות הצבאי והאזרחי, יחד עם יציאת התלמידים מ'כלא הישיבות' מהווים גשר להשתלבות החרדים בכוח העבודה - דבר שישנה את פני הכלכלה הישראלית".

פרי ושלח בכנסת (צילום: ניסן זאבי)
פרי ושלח בכנסת | צילום: ניסן זאבי

גם ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר בוועדת שקד, בירך על אישור הסנקציות הפליליות: "חוק השוויון בנטל הוא שינוי מהמעלה הראשונה. הוא יוציא מיידית לשוק העבודה עשרות אלפי חרדים המתקיימים היום מקצבאות המדינה, ויביא להגדלה דרמטית במספר החרדים המשרתים בשירות צבאי ואזרחי. זו הייתה אחת מהבטחות הבחירות העיקריות של 'יש עתיד' והיא מומשה במלואה כפי שהוצגה במצע שלנו, ללא פשרות וויתורים".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), שהגיש רוויזיה על סעיף הסנקציות הפליליות ביחד עם ראשת הוועדה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), אמר בתום הדיון: "כל עוד לא מדובר בהסכמה עם החרדים, אנחנו נמשיך להתנגד. זה לא יביא לתכלית החוק שהיא לגרום לכך שהחרדים יתגייסו. אם הדבר ייעשה בכוח, הם לא יעשו זאת. הדבר צריך להיות במשותף איתם".

ראשי עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון תקפו הלילה את סעיף הסנקציות הפליליות. "הנהגת סנקציות פליליות היא דוגמה קלאסית להונאת הציבור ולהעדפת שיקולי הישרדות של הקואליציה של פני טובת המדינה. היא מבטיחה שלא יושג בישראל שוויון בנטל אבל יושג קרע חברתי קשה ומיותר", הם אומרים. "מדובר בחוק לצורכי כותרות וסטטוסים בפייסבוק שאי אפשר ליישם. על פי יש עתיד, השוויון בנטל מורכב ממתן פטור גורף מיידי לכ-50 אלף תלמידי ישיבות".

צעירים חרדים ישתלבו בשוק העבודה

על פי סעיפי החוק, כל הצעירים החרדים מגיל 22 ומעלה יקבלו פטור מלא מגיוס ויוכלו להשתלב בשוק העבודה. חרדי שימלאו לו 18-22 בעת אישור החוק יקבל פטור משירות בגיל 24. במסגרת החוק תעמוד המכסה על כ-5,200 חרדים שיגויסו מדי שנה.

מה כולל החוק? (צילום: חדשות 2)
עיקרי החוק | צילום: חדשות 2

חברי הקואליציה הסכימו לפנות בוקר כי יישומו המלא של החוק על צעירי המגזר החרדי יחל רק בעוד ארבע שנים. האוכלוסייה החרדית שמתוכה ייגזרו יעדי הגיוס למגזר תכלול בני 18-26. החל מאמצע 2017, אם המגזר החרדי לא יעמוד במכסות שנקבעו לו, יופעלו הסנקציות הפליליות ותחול חובת גיוס על כולם.

סעיף נוסף בחוק השוויון בנטל, שאושר רק הבוקר, הוא הארכת שירות בני ישיבות ההסדר ל-17 חודשים בלבד, ולא ל-24 חודשים כפי שדרשו חברי יש עתיד תחילה. בהמשך יובא החוק שאושר בוועדת שקד להצבעה במליאת הכנסת.

החרדים: "נצא למלחמת קודש"

במקביל, פתחו הזרמים החרדים חזית אחידה נגד החוק החדש וקראו לשלב ידיים במסגרת המאבק בו.

ראש ישיבת "אורחות תורה" בבני ברק, הרב אהרן לייב שטיינמן, קרא לראשי הציבור החרדי בהם דגל התורה, אגודת ישראל וש"ס, להתאחד ולדון יחד על קיום עצרת מחאה נגד החוק. שטיימן בן ה-100, שנחשב למנהיג הציבור החרדי-ליטאי, אמר כי החוק החדש הינו חילול השם. 

במקביל, גם הרב אהרן טייטלבוים, האדמו"ר של חסידות סאטמר, אמר כי הוא וחסידיו ייצאו לחמת קודש נגד התהליך. "נמסור את נפשנו לשם כך, שלא יוכלו להשמיד את עם ישראל במובן הרוחני. לא רק תלמידי ישיבות שלומדים לא יתגייסו, אלא גם בחורים שאינם נמנים עם הלומדים לא יתגייסו כלל", אמר האדמו"ר.

"המאבק שלנו לא יהיה מוגבל לבני עדות אשכנז", הדגיש הרב. "גם תלמידי עדות המזרח, גם תושבי הפריפריות, עבור כל מי שנמנה עם הציבור החרדי, נמסור את נפשנו, כדי שלא יעברו חלילה השמדה רוחנית".