ספר חדש שייצא בקרוב יפתור, אולי, חלק מהתעלומות ההיסטוריות בפוליטיקה הישראלית. הספר הזה לא יעסוק במניעיו של ה"תרגיל המסריח", או בדיונים סודיים, אלא בעניינים שבינו לבינה - היחסים בין ראש הממשלה לאשתו.

"הציבור לא יודע איך לאכול את התפקיד הזה", מספר מחבר הספר ד"ר אילן בן עמי. "אם האישה נחשפת לתקשורת, אז היא עושה משהו לא בסדר כי אף אחד לא בחר בה. מצד שני, אם היא מסתתרת אז שואלים למה היא לא תומכת בבעלה? אין יציאה טובה מהתפקיד הזה".

ד"ר בן עמי מוסיף ומדגיש כי מי שבעיקר חטפו מאמצעי התקשורת, היו הנשים הצעירות והמעורבות: שרה נתניהו, לאה רבין ומרים אשכול.

האמא האמיתית של ראש הממשלה

מי שידועה בתור אשת ראש הממשלה שהסתתרה מעיני המצלמות הייתה סוניה פרס, אך ד"ר בן עמי מסביר שלא כך היה לאורך כל השנים. "סוניה הייתה מאוד פומבית. היא השתתפה בלא מעט טקסים ואירועים פוליטים ואף דאגה להסיע את שמעון ממקום למקום", מפתיע ד"ר בן עמי. "פרס נעלמה מהבמות והאירועים לאחר שהבינה את הלכלוך של העולם הפוליטי", הסביר.

קשה למצוא קו מחבר אחד בין עשר נשותיהן של ראשי הממשלה, אבל היו דברים מעטים שאפיינו את כולן: המעורבות הרגשית בתככים בכנסת ובמפלגה והעובדה שכולן שימשו כמעין אם למנהיג. "אימא שלי השלימה עם העובדה שהיא עזר כנגדו", סיפרה דליה רבין. התמונה לא הייתה שונה גם במשפחת שרת, כאשר על מצבת אשתו ציפורה רשום "עמדה לימין בעלה בכל פועלו".

בנוסף להשפעה הפוליטית והאישית, חושף הספר גם שני רומנים שניהל כביכול ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון. "יכול להיות שהיו לו סטוצים בחו"ל", טוען נכדו יריב בן-אליעזר. "בדיעבד בתור נכד אני מפרגן לו - הוא עבד קשה אז למה שלא ייהנה קצת?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק