ייאסר פרסום שמות חשודים ב-48 השעות הראשונות למעצרם (צילום: חדשות 2)
ייאסר פרסום שמות חשודים ביומיים הראשונים | צילום: חדשות 2

תיקון חוק בתי המשפט אושר הערב בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. על פי התיקון, ייאסר פרסום שמו של חשוד במשך 48 שעות מרגע מעצרו.

מטרת ההצעה כפי שהציגו אותה יוזמיה, היא לאפשר לחשוד הזדמנות לבקש מבית המשפט לאסור את פרסום פרטיו המזהים. זאת, למעט מספר חריגים בהם פרסום שמו נחוץ לצרכי חקירה או אזהרת הציבור. במקרים אחרים, יוכל החשוד לאשר את פרסום שמו.

"יש לזכור כי במקרים רבים מדובר בחשוד שהוא אדם פרטי ואין תועלת בחשיפת פרטיו, לעומת הנזק שעלול להיגרם לו בסביבתו", אמר יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט ח"כ דוד רותם. "כלי התקשורת שירצו לפרסם את שמו יוכלו לפנות לבית המשפט, ובמידה ויוגש כתב אישום נגד אותו חשוד - יפורסם שמו ברבים", הוסיף.

מהצד השני, הביעה ח"כ זהבה גלאון מסיעת מרצ את התנגדותה לחוק. "החוק הוא תעודת ביטוח לחיפוי וטיוח של פרשיות שחיתות של ציבור שסרחו. ההחלטה לא לפרסם את שמו של חשוד, שטרם הוגש נגדו כתב אישום, מהמועד שבו הודיעה רשות חוקרת לחשוד, על קיומה של חקירה נגדו, בשל חשד לביצוע עבירה, ועד תום 48 שעות מהמועד אליו זומן לחקירה, כפי שקובעת הצעת החוק, תקל על מי שמבקש לשבש ולטייח חקירות נגד אנשי ציבור בכלל, ועבירות מין בפרט", לשון הודעתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק