ביום שלישי בלילה משרד הכלכלה היה ריק לחלוטין וחשוך, פרט לחדר אחד. השר נפתלי בנט סיים יום עבודה שהתחיל ב-07:00 בבוקר ועמד להתחיל את אירועי הלילה הלבן שלו - סיור שידריך בבירה לרגל יום ירושלים. את הקהל הוא הזמין דרך הפייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בוא נראה מה הפייסבוק שווה, אני לא יודע אם יגיעו 40 או 400 איש", הודה בנט בריאיון לחדשות 2. "כרגע חבר שלי מההיי טק סימס לי: 'באתי עם שני ילדים לשמוע אותך בגבעת התחמושת, שיגדלו להיות בדעות הנכונות'. זה הייטקיסט שמאלני כזה, אבל אחלה גבר".

בדרך לגבעת התחמושת היה בנט, הכוכב העולה של הימין, במצב רוח מרומם. "אני יהודי וזו ההגדרה שלי - יהודי, ישראלי, ציוני, ואני משוכנע מיום ליום שהעמדות שלנו הן העמדות שתופסות יותר אחיזה בציבור הישראלי", אמר. שנתיים עברו מאז סיים את תפקידו כראש מועצת יש"ע, והוא הפך למנהיג כריזמטי שהצליח למשוך אליו קהלים חדשים.

"אני ראש מחנה הימין"

"חג שמח אחי ואחיותי", הוא קרא לקול תשואות. "ברוכים הבאים לערב קטן ואינטימי. האמת שחשבנו שיגיעו 80 עד 150 איש, אבל אני רואה 1,500 איש, אז תודה רבה". שאלנו אותו האם הוא ראש מחנה הימין, והוא השיב בחיוב. "מבחינת המחנה הלאומי פרופר - היום הבית היהודי זו התנועה המרכזית, אין יותר מדי מחלוקת על זה".

בנט הקפיד לציין שני דברים: שהסיור לא פוליטי, ושאנחנו באמצע שכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים. "זו הארץ שלנו ואנו לא פוחדים ללכת באף מקום בארץ שלנו", אמר בנט. הטיול הלילי התעכב בשכונה, אבל אף אחד מהתושבים לא הוציא את ראשו מהחלון.

בנט והגיטרה בירושלים (צילום: חדשות 2)
בנט והגיטרה בירושלים | צילום: חדשות 2

לדברי בנט, יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו טובים בתקופה האחרונה. "זה לא סוד שהיו לנו עליות ומורדות, יותר מורדות מעליות בהיסטוריה בינינו", הודה. בנט נזהר מהצהרות, אבל כשהוא עולה למתקפה - היא חזיתית: "לא יכול להיות שאדם שהוא בעד מדינה פלסטינית הוא חלק מהמחנה הלאומי. יש לי מחלוקת מהותית עם נתניהו. שכשהוא עמד על הדוכן והצהיר שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית בארץ ישראל - זו טעות נוראה".

הסיור המשיך ובשלב מסוים הודיעה המשטרה שלא תאפשר להמשיך כמתוכנן לשער שכם, וההמונים המשיכו לממילא. "מעולם לא האמנתי במו"מ", ציין בנט. "אני מאמין שצריך להחיל את החוק הישראלי על השטחים הישראלים ביהודה ושומרון, ונתחיל בגוש עציון, אריאל וגוש נתב"ג. אני פחות נבהל מרעש או לחץ רגעי של ארה"ב או אירופה. אני אומר שעברנו את פרעה, נעבור גם את זה".

"התכנית שלי לא מושלמת"

בנט טוען שלעולם לא באמת אכפת, אבל ספק אם יש מדינה אחת שתקבל את תכנית הסיפוח שלו, שגורמים בשמאל מכנים אותה "הזויה ובדיונית". גם אם ננסה להתעלם מהעולם, יש בתכנית שהניח על שולחנו של ראש הממשלה חורים אחרים. "יש שם 400 אלף ישראלים ו-70 אלף פלסטינים, מציעים לאותם ערבים אזרחות - אם ירצו הם ייקחו, אם ירצו תושבות גם בסדר. היום יש לך בארץ מיליון וחצי ערבים, אז יהיה לך במקום 1.5 - 1.57, ביג דיל", הוא הסביר.

עם התומכים בסיור
עם התומכים בסיור | צילום:

מה עם מיליוני הפלסטינים האחרים ביהודה ושומרון? להם בנט רוצה להעניק אוטונומיה, לא מדינה - מונח מעורפל, קצת כמו התכנית שלו. "אין פתרונות קסם, אני מציג משהו שהוא לא פתרון מושלם, אני קורא לו 'היוזמה הלא מושלמת'", אמר.

"לבני אוהבת לתקוף אותי"

לפיד ולבני כבר הודיעו שסיפוח יובל אותם לפרישה מהקואליציה, אבל בנט מלגלג על איום זה. "לבני לא כל כך מעסיקה אותי למען האמת, אני רואה שהיא אוהבת לתקוף אותי, וזה ריפוי בעיסוק. אני מקווה מאוד שהממשלה תחזיק מעמד, יש לנו דברים חשובים לעשות וחבל לי שהיא תתפרק בגלל שטויות".

ב-2:30 בלילה, סמוך לשער יפו, נערכת הצעדה של בנט. זה היה מפגש בין שני סוגי הבוחרים של הבית היהודי: תלמידי הישיבה המסוגרים בתוך עצמם, והקהל החדש שהלכו למנהיג שנראה כמוהם ושמדבר כמוהם ב"שפת ההיי טק".

"יחסי עם נתניהו ידעו מורדות" (צילום: חדשות 2)
"יחסי עם נתניהו ידעו מורדות" | צילום: חדשות 2

בלילה בירושלים פגשנו פוליטיקאי מתוחכם, וזה היה המופע שלו - מופע יחיד בלי אף אחד מחברי המפלגה האחרים - בלי סטרוק, אריאל, שטבון וסלומיאנסקי, וגם בלי הרבנים - את כל אלה הרבה יותר קשה למכור לקהל החדש אותו הוא מנסה לגייס.

הוא לא ממצמץ אפילו שהוא שם את עצמו בנעליים של מנהיג אחר, לא תאמינו איך, אבל ככה הוא רוצה שתראו אותו: "אמרו לבן גוריון שאם הוא ילך על הכרזת המדינה, העולם יקרע לו את הצורה, והוא הכריז על המדינה למרות שארה"ב כבר אמרה לו לא. בן גוריון לא ויתר. הוא היה הכי פרגמטיסט, וגם אני. גוש עציון תחילה, אריאל, לאט לאט, לא הכול במכה. אנחנו יורשי מפא"י, לא להתבלבל".