דווקא בשיאה של המחאה החברתית, מבקש משרד האוצר להפריט את הטיפול במובטלים ולהפקיעו מידי שירות התעסוקה.

על שולחן ועדת העבודה והרווחה של הכנסת הונחה הבוקר הצעת החוק הממשלתית "לשילוב מקבלי גמלאות בעבודה", המוכרת יותר בשם "תוכנית ויסקונסין". לדברי נציג האוצר בוועדה, התוכנית עברה שיפורים רבים והיא נחוצה על מנת להתמודד עם שיעורי השתתפות נמוכים בעבודה.

בדיון תקפו חברי הכנסת בוועדה את האוצר ומשרד התמ"ת על כוונתם להחזיר את התוכנית, שנסגרה לפני קצת יותר משנה בשל כשלים חמורים בהפעלתה. חלק מהכשלים נחשפו בסדרת תחקירים בחדשות 2.

"די קרציות, צאו לנו מהוורידים"

"אם משרד האוצר מצליח כל כך בהורדת שיעור האבטלה, מדוע יש צורך בתכנית?", תהה חבר הכנסת חיים כץ, יושב ראש הוועדה. "השמת מובטלים יכולה להתבצע ממילא על ידי שירות התעסוקה, אין צורך בבונוסים לאנשים פרטיים. למה להפריט את המדינה לדעת?", קראה חברת הכנסת שלי יחימוביץ'.

חבר הכנסת אילן גילאון הטיח בנציגי הממשלה: "זרקנו אתכם מהדלת ונכנסתם מהחלון, זרקנו אתכם מהחלון ובאתם מהאסלה. די, קרציות. צאו לנו מהוורידים. כמה אפשר למחזר?".

את הדברים החריפים מכל השמיע דווקא מנכ"ל שירות התעסוקה, יוסי פרחי. על פי הצעת החוק, הטיפול במובטלים ייגרע משירות התעסוקה ויעבור לידי חברות פרטיות ומלכ"רים. פרחי קבל על "ייבוש" שירות התעסוקה והעברת תקציבים לחברות פרטיות.

מנכ"ל שירות התעסוקה: "מתעללים באזרחים"

"50 מיליון שקלים נגרעו מאיתנו, אין לי כסף לנייר טואלט בשביל המובטלים שבאים", תקף. "איך אשלם משכורת לעובדים בסוף החודש? מונחת כאן הצעת חוק בעלות של מיליארדים, ובינתיים באום אל פחם מטפל נציג אחד באלף פונים".

פרחי הוסיף, "מספיק עם ההתעללות הזאת באזרחי מדינת ישראל. שלמו לנו 10% מעלות התכנית, 150 מיליון שקלים, תנו לנו כלים ואני מתחייב שנדע לטפל במובטלים הכרוניים לא פחות טוב מגופים פרטיים". הדיון בהצעת החוק יימשך בשבועות הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק