יו"ר ישראל-ביתנו אביגדור ליברמן כינס מסיבת עיתונאים דרמטית בכנסת שבה הודיע על פירוק השותפות הפוליטית עם הליכוד - כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online. ההחלטה התקבלה לאחר שאתמול נרשם עימות חריג בישיבת הממשלה בין נתניהו לליברמן, שבו הטיחו השניים האשמות זה בזה באשר לתגובה הישראלית להסלמה בדרום. "נישאר חברים נאמנים לקואליציה", הדגיש שר החוץ. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה לא סוד שבתקופה האחרונה יש חילוקי דעות ביני לבין ראש הממשלה, הם הפכו למהותיים ועקרוניים שלא מאפשרים יותר את קיום המסגרת המשותפות שנקראת הליכוד-ביתנו", הבהיר ליברמן את המניע המהלך. "אנחנו נפנה לוועדת הכנסת בבקשה להיפרד ולהקים סיעה נפרדת - ישראל-ביתנו. האמת שהחיבור לא עבד בבחירות ולא עבד אחרי הבחירות, עד היום היו לא מעט בעיות טכניות אבל כשבעיות טכניות הופכות לעקרוניות, אין יותר טעם להסתיר את הדבר".

ליברמן הדגיש כי אין בכוונתו להביא לפירוק הממשלה או ללכת לבחירות בעת הזו. "‫אנחנו נשארים חברים נאמנים בקואליציה, אני לא רואה סיבה לפרק אותה ואנחנו האחרונים שרוצים לפרק את הקואליציה. זה אמנם צעד משמעותי, אבל הוא גם חשוב לחיזוק הקואליציה, שהוקמה עם הפערים האידיאולוגיים הגדולים ביותר שהיו אי פעם", אמר שר החוץ.

ליברמן ונתניהו, ארכיון | צילום: רויטרס

"אין אלטרנטיבה מלבד הקואליציה הזו"

שר החוץ התייחס לחילוקי הדעות עם ראש הממשלה, וקרא פעם נוספת לפעול בעוצמה מול חמאס. "לא ברור למה אנחנו מחכים, בסוף שנת 2015 יהיו להם אלפי רקטות באיכות גבוהה, אנחנו חייבים להפסיק את זה", אמר ליברמן. "אנחנו לא יכולים לחיות תחת איום תמידי, כשבכל רגע מיליון וחצי איש צריכים לרדת למקלטים".

‫"אני לא תוקף את ראש הממשלה - יש לו זכות לגישה ותפיסה משלו", הוא הסביר. "תפיסתי היא שונה ואני לא מסתיר את זה. הגישה שלי קונסיסטנטית והיא לא נובעת משיקול פוליטי אלא מהאחריות שלי. הקואליציה הזו תתקיים כי אין מלבדה שום אלטרנטיבה טובה יותר, ולמיטב הבנתי גם בחירות לא ישנו באופן מהותי את חלוקת הכוחות בין הגושים".

"בקואליציה היינו בלם זעזועים, וכך נישאר ואני מקווה שנצליח לנווט בתבונה כולנו. אנחנו מייצבי הקואליציה ולא מערעריה", הןסיף ליברמן שדחה את הטענות כי מדובר במהלך שתוכנן מראש. "אין לי תיאום עם בנט או לבני או לפיד וגם לא עם אובמה או פוטין. אני תיאמתי את זה עם חברי סיעתי והשרים, ושמחתי לגלות שהייתה תמיכה מוחלטת".‬‎

הרקע לעימות - ההסלמה בדרום | צילום: חדשות 2

עימות חריג בישיבת הממשלה: "הבטחת להיות חזק מול החמאס"

אתמול הגיעה המתיחות בין השניים לשיאה בעימות חסר התקדים שהתקיים מול עיני השרים הנדהמים בישיבת הממשלה. שר החוץ מתח ביקורת על התנהלות הממשלה מול האיומים מדרום כשאמר לנתניהו: "הבטחת להיות חזק מול החמאס". נתניהו לא נשאר חייב והשיב לו: "אולי כדאי שתבוא לקבינט במקום למתוח ביקורת פומבית".

המתיחות החלה כבר בסוף השבוע האחרון, כששר החוץ הגיע לביקור בשדרות ומתח ביקורת על התגובה הישראלית הרפה לירי לעבר יישובי הדרום. בישיבת הממשלה מתח השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, תושב שדרות, את ליברמן על דבריו, ונתניהו הצטרף לדברים. "יש שרים שמדברים ומנצלים את המצב למתקפות נגדי ונגד הממשלה, זה לא אחרי ומזיק", טען רה"מ.

ליברמן התפרץ לדבריו של ראש הממשלה: "אתה האחרון שיכול לדבר על זה, אתה עשית מסיבת עיתונאים אחרי הלוויות של הנערים ולפני הקבינט, אתה האחרון שיכול לדבר על לנצל אירועים. אתה דיברת על להיות חזק מול החמאס - אז צריך להיות חזק".

נתניהו השיב: "דרושה אחריות. מותר להתווכח, אבל כשיש החלטה כולם מחויבים, ולדבר נגד ההחלטות זה מזיק. אגב, הכל נדון בקבינט, אתה צריך לבוא לשם פשוט". ליברמן ענה: "הייתי בחו"ל בשליחות, אל תטיף לי מוסר".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן