"לישראל אין שום תכנית". ארכיון (צילום: AP)
צילום: AP

אמש (שלישי) פורסם בחדשות 2 תרחיש כיבוש רצועת עזה, כפי שהציג הצבא לקבינט המדיני-ביטחוני. כעת מתברר כי הפרסום עורר אתמול סערה במהלך ישיבת הקבינט שנערכה באותה שעה. אחד משרי הקבינט טען כי "פרסום התרחיש הקודר גורם לנזק להרתעה מול חמאס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההערכה, אחד משרי הקבינט שמע את הדיווח במהלך הפסקה מהדיון וחזר לישיבה כשהוא מלין על כך שמדובר בהדלפה חמורה ושנדרשת חקירה בנושא. ראש הממשלה נתניהו הסכים עם השר וטען כי קיימות הדלפות רבות מדיי מישיבות הקבינט.

על פי התסריט שהוצג בשבוע שעבר לשרים ולראש הממשלה, כיבוש רצועת עזה היה גובה מחיר כבד ביותר. על פי התסריט, מערכה לטיהור רצועת עזה מעשרות אלפי כלי הנשק, חומרי הנפץ, טילי הנ"ט, הרקטות ו-20 אלף מחבלים הייתה נמשכת לא פחות מחמש שנים - וגובה את חייהם של מאות רבות של חיילי צה"ל - במהלך ההשתלטות על עזה ואחריה. עוד הוצג מצב לפיו חיילים היו נחטפים בידי חמאס, כמו גם גופות חיילים.

לקבינט תואר מצב שבו ייקח שנים רבות לבנות אחיזה מודיעינית ממשית ברצועה - וכי עד אז ישרור שם כאוס מוחלט. אלפי פלסטינים היו מוצאים את מותם במסגרת מבצע כיבוש וטיהור הרצועה, רבים מהם אזרחים חפים מפשע. הגורם הצבאי שהציג את הנתונים לשרים אף הגדיר את המצב ככזה שבו "עוד נתגעגע לדרום לבנון".

במישור המדיני, הייתה עלולה להיות סכנה ממשית להסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן - זאת תוך כדי מהומות שהיו מתחוללות בגדה המערבית ובקרב ערביי ישראל. עלותו של מבצע שכזה הייתה עלולה להגיע ל-10 מיליארד שקלים - עלות ישירה למשק. העלות הייתה אף גבוהה ביותר לאחר הקצאת הכספים לשיקום עזה, ואף הייתה עומדת על 15 מיליארד שקלים.