הסערה סביב חקירתו של הרב יעקב יוסף מסרבת לדעוך: אחרי שאתמול הציתו, לפי החשד, אישים מקהל מאמינו של בנו של הרב עובדיה יוסף צמיג בוער על גשר המיתרים בירושלים, עולה המחאה הילוך. הערב ב-18:30 נערכה מול בית המשפט העליון בירושלים עצרת תמיכה ברב, בהשתתפות רבנים רמי דרג ופעילי ימין. האירוע הועבר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בין המשתתפים באירוע גם הרב דב ליאור, מחבר הספר "תורת המלך" השנוי במחלוקת, שבשל "כתב ההסכמה" שעליו חתם הרב יוסף החליטה המשטרה לחקור אותו.

מאוחר יותר הערב, לא הרחק ממוקד ההפגנה, תתקיים חתונתו של אחד מנכדיו של הרב עובדיה יוסף שיצא נגד בנו, קיים חשש כי כמה מפגינים ינסו להגיע לחתונה ולמחות נגד הרב עובדיה.

אש על גשר המיתרים, הלילה (צילום: כיכר השבת)
אש על גשר המיתרים, הלילה | צילום: כיכר השבת

פרט לרב ליאור, ישתתפו באירוע גם הרב יוסף עצמו, הרב נחום רבינוביץ' ממעלה אדומים וגם ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הסביר ח"כ בן-ארי כי "המטרה שלנו בקיום העצרת מול בית המשפט העליון היא לתמוך ברבנים ולהביע תמיכה בהם. הסיבה למיקום שנבחר היא התחושה שהשופטים והפרקליטות רוצים לומד לנו בכל הצעדים הללו שהם מערכת החוקים ופרט להם, לא קיימת שום מערכת חקיקה".

בן-ארי הזהיר כי "התורה היא מערכת חוקים אלוקית שנגזרה מלמעלה ולא ניתנת לשינוי או לכיפוף. אנחנו רוצים להגיד להם: רבותיי, אתם יכולים לחוקק כל מה שאנחנו רוצים. גם היוונים ניסו לעשות את זה וקיבלו את מרד החשמונאים. הרומאים ניסו גם כן וקיבלו את מרד בר-כוכבא. מישהו עכשיו רוצה גם כן מרד?".

בנו של הרב יעקב יוסף: "חמום מוח יורה עם ספר ובלי ספר"

זמן קצר לפני תחילת העצרת, הביע בנו של הרב יעקב יוסף, עמרם יוסף, תקווה כי לעצרת יגיעו המונים מתומכיו של אביו שירימו קול זעקה על מה שהוא רואה כרדיפה מכוונת של רבני הימין. "הקהל יגיע כדי להביע מחאה על ביזיון כבוד התורה של הרבנים הגאונים ובהם גם אבי. אי אפשר לנתק את הרגש של בן ואבא, וכמובן שהמעצר של אבי הכאיב לי, אבל גם באותה המידה צרם לי מאוד ביזוי כבודו של הרב דב ליאור. גם אם אבא לא היה נעצר הייתי משתתף במחאה".

הסיבה, לדבריו, למיקום העצרת היא ש"מקור האפליה מגיע מבית המשפט העליון. כל עתירה שמוגשת מצד הציבור הימני שרוצה להגן על מדינת ישראל נענית בדחייה כזו או אחרת. לעומת זאת, כשמדובר בעתירות של השמאל הן מתקבלות. הציבור מרגיש שהשמאל שולט בבית המשפט העליון. לכן, הרדיפה של הרבנים מהימין מתחילה מהראש".

לשאלה מי הם האחראים לכך, השיב יוסף: "כל מערכת המשפט במדינת ישראל, מהפרקליטות ועד למעלה - לנשיאה דורית ביניש. מפגיני הימין מופלים לרעה גם בפרקליטות וגם בבתי המשפט ולציבור זה כואב. הסיפור של 'תורת המלך' הוא רדיפה נטו. הבעת דעה תורנית היא חלק ממלאכתם של הרבנים".

את האפשרות שחלק מכתביו של הרב ליאור ב"תורת המלך" מהווים הסתה דחה יוסף מכל וכל. "גם אם כתוב שם שלפי ההלכה, בזמן מלחמה בצורה מסוימת - 'הקם להרגך - השקם להרגו', צריך להרוג גוי כזה או אחר, זה נשאר ברמת התאורטית ולא יוצא מבית המדרש", הוא הסביר.

על ההשלכות לכך הוא פירט: "הספר הזה מופץ כבר שנתיים והעובדה היא שלא ראינו שום אדם שקם ועשה מעשה שלא אמור להיעשות. יגאל עמיר, למשל, הוא חמום מוח שפעל לפי תחושת הבטן של עצמו ולא נשמע לאף רב. חמום מוח יורה עם ספר ובלי ספר", הוא סיכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק