הרבה תהפוכות עברה הקריירה הפוליטית הקצרה של יאיר לפיד כפוליטיקאי. עם פרישתו מהפוליטיקה והקמת מפלגת "יש עתיד", הפך לכוכב בסקרים כמי שמציע אופציה רעננה לבוחרים. אבל עם הרחבת הקואליציה ודחיית מועד הבחירות, הוא שב לנהל את המרוץ בהילוך נמוך יותר. בראיון ראשון ובלעדי ליונית לוי, ששודר הערב במהדורה המרכזית, נחשף לפיד לראשונה למצלמות מהעבר השני.

בנוגע לטענות על כך שהסתתר בפייסבוק וסירב להתראיין, אמר לפיד "חשבתי שמן הראוי שלפני שאני מתראיין, אפרסם קודם את תכנית הדיור ואת תכנית השירות השווה לכולם, ואת שינוי שיטת הממשל. יצאתי למסע לפגוש את הישראלים, לדבר איתם, לשמוע אותם. לשמוע מה כואב להם, להסביר להם מה חשוב לי".

"כשאני מדבר על דברים כמו תכנית הדיור, על בנייה של 150 אלף דירות להשכרה במדינת ישראל, הרעיון הוא שגם בתוכם יהיו מראש מוקדשות לשוטרים ולאחיות ולמורים ולקצינים צעירים ולעובדים סוציאלים. זאת אומרת, לאנשים שהם מעמד הביניים הישראלי. הרעיון הוא שאנחנו צריכים לחיות בעולם שבו הכלכלי והחברתי הם אחד", הבהיר לפיד.

מהריאיון עמו עולה שהמעבר מהעיתונות לפוליטיקה, הקשיח את יחסו לטייקונים. "כשהם מבקשים הלוואה מקרנות הפנסיה בשביל להשקיע בקזינו בווגאס או בכל מיני מיזמים רופפים במזרח אירופה ומבזבזים את הכסף הזה ואז מבקשים תספורות, אז זו חזירות, ואנחנו צריכים להעניש אותם", הסביר לפיד. "אני בעד חוק התספורות, אבל אני לא רוצה לחיות במדינה ששונאת הצלחה. סטף ורטהיימר הוא גיבור ישראלי, וגיל שוויד שהקים את צ'ק פוינט הוא גיבור ישראלי".

"גם אותי מוציא מהדעת כשאני רואה שפסק זמן של שטראוס נמכר בברוקלין בפחות כסף מאשר בתל אביב. זה לא בסדר, ואנחנו צריכים להיות צרכנים טובים ולהעניש. אבל אני לא רוצה שיסגרו את שטראוס", הוסיף לפיד. "אני לא רוצה שלאלפי משפחות במדינת ישראל לא תהיה פרנסה, רק כי אנחנו כבר לא אוהבים עשירים, אז צריך למצוא איזון שפוי והוגן בין שני הדברים".

על נתניהו: לא מעניין אותו שלא יהיה שלום

על הממשלה הנוכחית יש לו עמדה הרבה יותר ברורה. "לבנימין נתניהו יש היום קואליציה שמובילה אותו למחוזות שגורמים למדינת ישראל להיות מצורעת בעולם. זה שהוא נואם טוב באנגלית, לא מציל את המצב. בנימין נתניהו החליט שלא מעניין אותו לעשות שום דבר כדי שאי פעם יהיה סיכוי שבמדינת ישראל יהיה שלום", אמר לפיד. "הוא לקח את הבעיה הכי מסובכת, הכי מדממת של מדינת ישראל: הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואמר: אנחנו נעביר את זה לילדים שלנו. שהם ישברו את הראש. זה חוסר אחריות".

לפיד. מה יקרה יום אחרי התקציב? (צילום: חדשות 2)
לא נוקב בשמות. לפיד | צילום: חדשות 2

למרות עמדתו הנחרצת, לפיד עדיין לא שולל אפשרות שבה יישב עם נתניהו בממשלה. "אני לא יודע איזו ממשלה תהיה", אמר אך הבהיר שאינו מעוניין להיות ראש ממשלה בזמן הקרוב. "כל תפקיד שיאפשר לי לשנות את מדינת ישראל, זה התפקיד שאני אעשה. היא זקוקה לשינוי. היא נתקעה. היא נטשה את אזרחיה". גם בנושא חבירה ללבני, לפיד לא שולל את האפשרות. "לא נכנס לשמות", אמר שכנשאל על כך בריאיון.

"יודע איך חיים אנשים אמיתיים במדינה"

"אין ייצוג למעמד הביניים". לפיד ולוי (צילום: חדשות 2)
"אין ייצוג למעמד הביניים". לפיד ולוי | צילום: חדשות 2

לפיד הקפיד לדחות את הביקורת נגדו על כך שאינו מייצג את מעמד הביניים. "אני לא אוהב להשתמש בזה, אבל אי אפשר להגיד לאדם שמגדל בבית ילדה אוטיסטית שהוא לא מבין את החיים, ואיך חיים אנשים אמיתיים במדינת ישראל", אמר. "אף אחד אחר לא מדבר בשם מעמד הביניים הישראלי. הפוליטיקה הישראלית נמצאת במצב המוזר שבו לרוב הציבור בישראל אין ייצוג, ואיש לא ייצג אותו עד שאני באתי. אני חי בתוך מדינת ישראל, הרעיון של הניתוק פה זה לא אמריקה, אין פה בוורלי הילס".

"אני לא אגיד חלילה שיש משהו לא הוגן בטענה לפיה אני חי את החיים הטובים", השיב לפיד והזכיר לראשונה את בתו שסובלת מאוטיזם. "אני לא אוהב להשתמש בזה, אבל אף אדם שמגדל בבית ילדה אוטיסטית אי אפשר להגיד לו שהוא לא מבין את החיים ואיך חיים אנשים אמיתיים במדינת ישראל. כאן אתה הולך לסופר ופוגש אנשים ואם היה חסר משהו - אז המסע הזה השלים".

מדבריו של לפיד על שלי יחימוביץ', שנחשבת מי שמאיימת על לפיד במערכה הפוליטית, נראה שהיא לא יריבה שקולה, לפחות לא בהשקפתה הכלכלית. "שלי, שהיא פוליטיקאית ראויה ומוצלחת היא סוציאליסטית וזו תפיסה לגיטימית, אבל אני חושב שהתפיסה הזו עלולה להוביל אותנו למצב של התמוטטות כלכלית כמו שקרה ביוון", אמר לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק