בדרך לנשיאות? פואד (צילום: חדשות 2)
בדרך לנשיאות? פואד | צילום: חדשות 2

עכשיו זה רשמי: מפלגת העבודה אישרה היום (ב') את מועמדותו של ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר לנשיאות המדינה. בן אליעזר, ותיק חברי הכנסת, סירב להצהיר בעבר מפורשות על מועמדותו, אך היום החליטה הסיעה לקדם את מועמדותו. פואד הפך למועמד הראשון מבין שלל הפוליטיקאים שזוכה לתמיכה רשמית של מפלגתו, לאחר שקיבל חתימות של 10 חברי כנסת לפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצבעה בוועדת הסיעה לא אושרה פה אחד: ח"כ שלי יחימוביץ', שכיהנה כיו"ר מפלגת העבודה עד לפני מספר חודשים, נמנעה בהצבעה וסירבה להביע את תמיכתה. ייתכן כי החלטתה נובעת ממחלוקת אישית עם פואד, או מתמיכה באחד מהמועמדים אחרים.  

"אני גאה ונרגש לבשר לכם כי חבריי לסיעת העבודה חתמו היום על תמיכתם בי לתפקיד נשיא המדינה. אני רואה את עצמי כמועמד ראוי לתפקיד", כתב ח"כ בן-אליעזר לעוקביו בעמוד הפייסבוק. "זה לא מובן מאליו שילד שעלה למדינת ישראל ללא הוריו, הוא מועמד לנשיאות המדינה. כמי שגדל בחברה בישראל ומחובר לעם הזה אני מתחייב לפעול למען חברה ישראלית מגובשת, תוך גישור על המפריד והדגשת המאחד ביננו, והמאחד ביננו לבין שכנינו בקרובים וידידנו בעולם".

"עכשיו אושר בישיבת הסיעה כמומלץ של סיעת העבודה לתפקיד נשיא המדינה, חברי פואד בן אליעזר", הודיע ח"כ איתן כבל. "אני מאמין שיבחר ויהיה נשיא שיכבד את התפקיד ואת עם ישראל", כתב כבל בעמוד הפייסבוק שלו.

שכטמן ודורנר הכריזו על מועמדות

פואד, שחגג את יום הולדתו ה78, נולד בשנת 1936 בעירק ועלה לארץ בגיל 14.  בן-אליעזר השתחרר מצה"ל בשנת 1984 בדרגת תת-אלוף, ובאותה שנה נכנס לפוליטיקה. פואד שימש בעבר כשר הבינוי והשיכון, שר הביטחון, שר התקשורת, סגן ראש הממשלה, שר התשתיות ושר התמ"ת.

בשבועות האחרונים הכריזו מספר פוליטיקאים ואנשי ציבור על התמודדותם: פרופ' דן שכטמן, זוכה פרס נובל, הכריז על כוונתו להתמודד, וגם שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר. ח"כ ראובן (רובי) ריבלין מהליכוד החל לאסוף חתימות, ובתקופה האחרונה הוזכר שמם של השר לשעבר דוד לוי, השרה לשעבר דליה איציק ושר עוזי לנדאו כמועמדים אפשריים.

במקביל, ישנם גורמים במערכת הפוליטיית המנסים לקדם את מועמדותם של ח"כ מאיר שטרית ושל השר לשעבר נתן שרנסקי, ובעבר הוצעה גם האפשרות להאריך את כהונתו של הנשיא שמעון פרס, שיסיים את תפקידו בחודש יולי הקרוב.