"אבו מאזן אמר כן לטרור". נתניהו (צילום: חדשות 2)
חוק הלאום של נתניהו | צילום: חדשות 2

מספר ימים לפני יום העצמאות ה-66 למדינה, ועל רקע קריסת המגעים עם הפלסטינים, הצהיר היום (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו ליזום חוק יסוד שייקבע כי ישראל היא מדינת הלאום היהודי. את הדברים אמר נתניהו במהלך ביקור בהיכל העצמאות בבית דיזנגוף שבתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אחת ממשימות היסוד שלי כראש ממשלת ישראל היא לבצר את מעמדה של המדינה כמדינת הלאום של עמנו", הצהיר נתניהו. "בכוונתי להוביל חקיקת חוק-יסוד בכנסת שתבטיח עיגון חוקתי של מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

ראש הממשלה ציין כי הוא "מאמין שהמרכיב הבסיסי ביותר בחיינו הלאומיים יזכה למעמד חוקתי, בדומה למרכיבים מרכזיים אחרים העומדים בבסיס משטרנו, שנקבעו עד היום בחוקי היסוד של הכנסת".

לטענת נתניהו, לא ניתן להגיע לפתרון שתי מדינות לשני עמים ללא קביעה כי ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. "תמוה בעיני שדווקא בין אלה שקוראים לישראל לעשות ויתורים בשטחי יהודה ושומרון בגלל רצונם המובן להימנע ממדינה דו-לאומית - מתנגדים להגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", תקף ראש הממשלה את המתנגדים למהלך.

צפויה להתנגד. לבני (צילום: רויטרס)
צפויה להתנגד. לבני | צילום: רויטרס

התנגדות בתוך הקואליציה ליוזמה

"אי אפשר לטעון בעד הקמת מדינת לאום פלסטינית כדי לשמור על אופייה היהודי של מדינת ישראל, ובה בעת להתנגד להכרה בכך שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי", הוסיף. "תמיכה בהקמת מדינת לאום פלסטינית והתנגדות להכרה במדינת הלאום היהודית מערערת בטווח הארוך על עצם זכות הקיום של מדינת ישראל".

בשלב זה נראה כי מדובר במשימה לא פשוטה עבור נתניהו, מאחר ובקואליציה ישנם מספר גורמים שכבר הביעו התנגדות למהלך. בין המתנגדים גם שרת המשפטים והממונה על השיחות עם הפלסטינים, ציפי לבני. יחד עם זאת, על מנת להעביר את חוק היסוד בכנסת נדרש רוב מיוחד של 61 חברי כנסת, הגדול מן היחס הנדרש לשם קבלת ההחלטה ברוב רגיל.