דרמה בשעות הקטנות של הלילה: ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו החליט להעניק את תיק האוצר ליובל שטייניץ, בתום פגישה שנכנסה לשעות הקטנות של הלילה. "ראש הממשלה הטיל עליי את תפקיד שר האוצר - זוהי מטלה עצומה להתמודד עם המשבר הכלכלי", אמר שטייניץ בצאתו מהפגישה. "אני מאוד גאה באמון שניתן בי. נעשה את זה בשכל, במחשבה תחילה ובנחישות".

הממשלה הבזבזנית בהיסטוריה

מינויו של שטייניץ לתפקיד, שתחילה ייעד נתניהו לעצמו, עלול לגרום לסילבן שלום לוותר על כל תפקיד אחר שיציע לו נתניהו, ובכלל זה תפקיד השר לפיתוח אזורי ותפקיד המשנה לראש הממשלה. נכון לעכשיו, שלום עומד בתוקף על דרישתו למינויו לממלא מקום ראש הממשלה, תפקיד שנתניהו מסרב להעניק לו בכל תוקף ומגדיר אותו "תפקיד חתרני".

ארבעה מתווכים שונים נשלחו לתווך בין נתניהו לשלום, ואף אחד מהם לא הצליח להביא הצעה שתהיה מקובלת על שני הצדדים. הבוקר צפויים נתניהו, שטייניץ וסילבן שלום להיפגש בכנסת, לפגישה שלאחריה נדע בוודאות, בלי נדר, מה יהיה עתידו הפוליטי של סילבן.

בוגי לאיומים אסטרטגיים, מרידור לשירותים החשאיים

ח"כ משה (בוגי) יעלון מונה לשר לאיומים אסטרטגייים במשרד ראש הממשלה, נוסף על מינויו כמשנה נוסף לראש הממשלה ולחבר הקבינט. ח"כ בני בגין יהיה שר בלי תיק במשרד ראש הממשלה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני.

ח"כ דן מרידור יהיה השר הממונה על השירותים החשאיים, סגן ראש הממשלה, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני. "הממשלה גדולה וזה חבל - אם הליכוד היה זוכה ב-40 מנדטים סביר להניח שהממשלה הייתה קטנה", אמר מרידור בצאתו מהפגישה עם נתניהו. "הכריחו אותנו להקים ממשלה רחבה".

לשכתו הכחישה. השר כחלון
משה כחלון. מזל טוב לשר התקשורת החדש | צילום: יוסי זילברמן

חכ" משה כחלון קיבל את ההודעה על כך שיהיה שר התקשורת של מדינת ישראל, ומשרדו לא יפוצל כפי שפורסם תחילה. גלעד ארדן יהיה שר השר להגנת הסביבה, השר המקשר בין הממשלה לכנסת וחבר בוועדה לבחירת שופטים.

מיכאל איתן יהיה שר ללא תיק שאחראי על השירות הממשלתי לאזרח. גדעון סער יצא מהפגישה עם נתניהו, והתבשר: אתה תהיה שר החינוך הבא. ישראל כץ קיבל רשמית את תיק התחבורה.

גדעון סער שר החינוך
גדעון סער וביבי. שר חינוך חדש | צילום: חדשות 2

ח"כ יוסי פלד יהיה גם הוא שר ללא תיק. גילה גמליאל תמונה לסגנית שר במשרד ראש הממשלה שאחראית על מעמד האישה והצעירים. יולי אדלשטיין יהיה שר ביצועי בממשלה, אך טרם נקבע איזה תיק יקבל. לימור לבנת חוזרת לתפקיד שרת התרבות והספורט ותשמש גם כמשקיפה בקבינט המדיני-ביטחוני, כלומר חברת קבינט ללא זכות הצבעה.

"סירחון הבזאר הפוליטי פרץ את מחסום הבושה הציבורית"

בקדימה הגיבו בארסיות לרשימת התיקים התופחת של ממשלת נתניהו. "סירחון הבזאר הפוליטי המביש שמתחולל כעת בכנסת פרץ את מחסום הבושה הציבורית", אמרו במפלגה שמפנה היום את השלטון. "נתניהו מצפצף על הציבור ועל הבטחותיו ומוכיח פעם נוספת כי אין שום משמעות למילים שהוא אומר".

"נתניהו שמרבה לדבר על חומרת המשבר הכלכלי קונה את אמון שריו בכסף ציבורי חסר תקדים ומספסר בתארים מפוקפקים וביצירת אווירה, עליה כולנו עוד נשלם. קדימה תעמוד על כך שמחר, עם ישראל כולו יראה מי נותן את ידו ובאיזה מחיר לאובדן האחריות הלאומית וחציית כל הקווים המוסריים והכלכליים עבור תחושה של כיסא וסידור עבודה".

בליכוד לא נשארו חייבים, והגיבו להודעת קדימה לא פחות בחריפות: "קדימה היא מפלגה שהוקמה בחטא. כל אחד ממייסדיה קיבל אתנן של תפקיד בממשלה כשר או כסגן שר ומקום ברשימה לכנסת כדי לערוק ממפלגתו. במהלך השנים האחרונות העסיקה קדימה על נבחריה ובכיריה את חוקרי משטרת ישראל, מבקר המדינה ומשפטני המדינה שכרעו תחת עומס פרשיות השחיתות. בנסיבות אלה ההתקפות ההיסטריות של קדימה בדרכה לאופוזיציה על הקמת ממשלה בראשות נתניהו מעוררות גיחוך".

ממשלת נתניהו, שתצהיר אמונים היום בשעה 17:00, צפויה להיות הממשלה הגדולה אי פעם במדינה. בכנסת כבר הכינו את השולחן הנוסף שאמור לאכלס את 30 או 29 השרים בממשלה.