לפני הבחירות רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, ירד למחתרת. הוא הרגיש שאין סיכוי שמישהו יאמין שלא הוא הכתובת לבעיות שמציקות לתושבים כמו למשל הרכבת התחתית שמתעכבת במשך שנים והמסתננים מאפריקה השוהים בדרום העיר. אלא שעכשיו, אחרי שנבחר לקדנציה רביעית, הוא חש נינוח לשבור את השתיקה ואומר שיכול להיות שיפנה לפוליטיקה הארצית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לממשלת ישראל היום, אין יכולת ביצוע. זה משפיע באופן דרמטי על כל מה שקורה במדינת ישראל", נימק חולדאי את תשובתו לסיבת העיכוב בבניית הרכבת התחתית שכל כך נחוצה בגוש דן. במהלך קמפיין הבחירות לרשויות המקומיות, כמעט שלא שמענו מהאיש שגבר בפער גדול על יריבו ח"כ ניצן הורוביץ. אלא שעכשיו, אחרי שהבחירות הסתיימו בניצחון של 53% לטובתו, הוא מסביר את שעל ליבו ומנסה להתנער מהדימוי שהודבק לו - "ראש העיר של העשירים".

"אמרו שאני מקים מגדלים על החוף ושאני מוכר את המדינה לכרישי הנדל"ן. מי הם החברים ההדוניסטים שלי שכולם מדברים עליהם? מי הם? שיתנו שם של נדל"ניסט אחד", שאל חולדאי. "אני יודע טוב מאד את המניעים הפוליטיים של אלו שמפיצים את השקרים הללו, אבל לא יודע איך זה דבק בי. מרגיז אותי שבמדינת ישראל החיים הם כל כך שטחיים כך שכשחוזרים על שקר מספר פעמים רב הוא הופך לבסוף לאמת"


מחירי הדיור לא יירדו, המסתננים לא ייעלמו

יש שיאמרו שבתקופתו הפכה תל אביב למדינה. אבל הוא מתעקש בפני התושבים שהוא עדיין רק ראש עיר. הפעם, מתוך ניסיון העבר הוא רוצה להבהיר מראש שהוא לא הכתובת לבעיות האמיתיות שמטרידות אותם, למרות מה שנדמה להם כמו הרכבת שמתעכבת גם המפתח לדירה בתל אביב לא נמצא אצלו בלשכה אלא במשרדי הממשלה בירושלים.

"ממשלת ישראל לאורך שנים לא מתעניינת בהוזלת את יוקר הדיור", הסביר חולדאי. "מי שחושב שהיום ממשלת ישראל תספק בעשור הקרוב 150 אלף יחידות דיור להשכרה טועה ומטעה. לממשלות יש גם אולי אינטרס שהמחירים לא יירדו כדי שאנשים יעזבו את המרכז ויתגוררו בשטחים", הסביר.

אך הסיבה האמיתית לשתיקתו של חולדאי נעוצה במתרחש בדרום תל אביב. כעת הוא מתפנה להסביר לכולם שהאחראית לגורלם של המסתננים באזור היא דווקא הממשלה, שנקטה ב'היעדר מדיניות'. "מאיימים עלינו באיום דמוגרפי, אך איזה איום יכול להיווצר ממספר מסתננים שעומד בסך הכל על 50 אלף?", אמר חולדאי.

"מגיעים לכאן חברי כנסת ומצטלמים עם תושבי הדרום ומזדהים עם סבלם", המשיך ראש העיר. "מגיעה לכאן חברת כנסת וצועקת ש'הסודנים הם סרטן ושיילכו לגור בצפון העיר'. אני אומר - 'למה צפון העיר? שיבואו אליה הביתה, לראש העין'". בהמשך הוסיף חולדאי כי האוכלוסייה הזרים בדרום העיר, למרות האמירות הקשות, לא "תיעלם" בזמן הקרוב. "מי שחושב שהמסתננים יתאיידו טועה. הם לא ילכו לשום מקום. מדובר כאן בבני אדם, וכשבני אדם נמצאים כאן צריך לטפל בהם. מישהו צריך לומר לתושבים כאן את האמת הכואבת מבלי להתלהם", חתם.