לקראת עימות? פלוג ולפיד (צילום: חדשות 2, פלאש 90)
לפיד ופלוג | צילום: חדשות 2, פלאש 90

אחרי התכנית של לפיד לביטול המע"מ על דירה ראשונה - מפלגתו של שר האוצר לפיד במתקפה על הנגידה פלוג: חברות הכנסת פנינה תמנו-שטה, עליזה לביא וקארין אלהרר שיגרו הערב (ג') מכתב לנגידת בנק ישראל על כך שמתחה ביקורת על תכנית הנדל"ן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא ייתכן שמי שעומדת בראש הגוף שכשל בשנים האחרונות בניסיונותיו להוריד את מחירי הדיור והייתה חלק ממקבלי ההחלטות במשך שנים רבות, תתקוף את המהלך האמיץ של שר האוצר שנותן מענה מיידי לזוגות שלא מצליחים לרכוש דירה", כתבו חברות הכנסת.

"למרות הידיעה שהמהלך יעלה כסף מקופת המדינה במציאות הקשה שהשאירו קודמינו, כולל בנק ישראל, החלטת השר היא ההחלטה נכונה במקום ובזמן הנכון".

שר השיכון אריאל: "התכנית של שר האוצר - חצי תכנית" 

בזמן ששר האוצר יאיר לפיד חוגג את רפורמת הדיור שעליה בישר היום, חברו לשולחן הממשלה, שר השיכון אורי אריאל, מצנן את ההתלהבות. "התכנית הוצעה על ידינו באפריל", ציין אריאל בריאיון למהדורה המרכזית. "אלא שמה שמובא עכשיו זו חצי תכנית, וחצי תכנית גרועה יותר מאשר לא להביא תכנית בכלל".

לטענת אריאל גם הערב יושבים צוותים "כדי לטייב את התכנית, להכניס בה גם משפרי דיור ואחרים. מה שמוצע כרגע הוא ל-8% מהציבור. זה לא יכול להשפיע על מחירי השוק".

"אנחנו לא עוסקים בפופוליזם", הבהיר אריאל. "הבטחנו לתת דיור לאנשים בישראל, וההבטחה שנתתי בכל מקום תבוא לידי מימוש בסוף 2014. אבל חייבים תכנית מלאה, כדי להכין לדיון בקבינט בעוד שבוע".

על אף הביקורת המרומזת של שר השיכון על יוזמת שר האוצר, הוא שומר על אופטימיות: "הבטחנו לעצור את עליית המחירים ב-2014, ולהוריד את המחירים ב-2015. נעמוד בזה. אני מעריך שכמו שעד היום הגענו להסכמות לטובת הציבור, גם הפעם נגיע להסכמות".

אז מה צפוי לתכנית המדוברת מעתה ואילך? לטענת השר אריאל, "בשבוע הבא נדון על התכנית בקבינט, נביא אותה לחקיקה, בעוד כארבעה חודשים יהיו גם תקנות, ונצא לדרך - נביא בשורה לעם ישראל".