ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעות עם יו"ר קדימה השר שאול מופז. השניים דנו בסוגיית החוק החלופי ל"חוק טל" ובין השאר אם מופז יתמוך בחוק החלופי, ללא מפלגת "ישראל ביתנו" שפרשה אתמול מוועדת פלסנר. במהלך הפגישה גיבה מופז את ההמלצות המתגבשות של ועדת פלסנר להטלת סנקציות אישיות על בני ישיבות שלא יסכימו להתגייס לשירות צבאי או שירות לאומי-אזרחי. בניגוד לעמדתו של מופז, נתניהו לא הסכים להפעיל סנקציות אישיות על החרדים שלא יתגייסו, אלא רק על המוסדות בהם לומדים.

מוקדם יותר היום, הגיבו ראשי מאהל הפראיירים לפירוק הוועדה ואמרו כי הם לא מאמינים לכוונתו של נתניהו. "מהלך הפרישה של ישראל ביתנו הוא מהלך סרק שתואם מראש", אמרו הפעילים במאהל, "אנחנו מאוד חוששים שמדובר בקומבינה פוליטית", הוסיף עידן מילר מראשיי מאהל הפראיירים, "עם זאת, אנחנו מקווים שנתניהו ומופז יגיעו להבנות בפגישה ובשבוע הבא יתחילו לחוקק חוק שיצור שיוויון בנטל, אנחנו נמשיך במחאה".

היום נמשכה המחאה במאהל הממוקם בתחנת רכבת מרכז בת"א. אל המקום הגיעו אנשי ציבור שונים, בהם חבר הכנסת שלמה מולה מקדימה. "אם מופז ופלסנר לא יובילו לגיוס לכולם, כפי שהתחייב קדימה, לא תהיה ברירה אלא להתפלג". גם הרמטכ"ל לשעבר וחבר קדימה בהווה, דן חלוץ, התבטא בעניין. "עניין גיוס ושירות לכל איננו עניין פוליטי אלא עניין מנהיגותי", אמר.

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד הגיע אף הוא למאהל שם תקף את ראש הממשלה. "נתניהו מורח מציאת חלופה לחוק טל מסיבות קואליציוניות. הוא מעוניין רק להשאיר את הממשלה הזו, שאינה עושה דבר", טען לפיד, "ללא קנסות אישיים על תלמידי ישיבות שלא יתגייסו, לא יהיה גיוס אמיתי לכולם".

ישראל ביתנו: "החלטת הוועדה פוגעת בשיוויון בנטל"

ליברמן הביע אתמול תרעומת על מה שכינה "החלטת הוועדה להפלות לטובה את ציבור ערביי ישראל ולא לחייבו בשירות למדינה, הפוגעת בחשיבות השוויון בנשיאה בנטל". הוא הדגיש כי ישראל ביתנו תביא להצבעה הצעת חוק אחרת שכבר הוגשה בעבר - ש"קובעת שוויון בנטל לכל חלקי העם", כלשון הודעת הסיעה - ותחייב גם את בני המגזר להתגייס.

"ישראל ביתנו סבורה שיש רק דרך אחת נכונה להביא לשוויון אמיתי בנטל בין כל האזרחים במדינה - והיא חובת שירות בגיל 18 לכל אזרח: חילוני, חרדי או ערבי", אמרו אתמול בסיעתו של ליברמן. "ישראל ביתנו דוגלת בעקרון שנקבע במגילת העצמאות שלפיו שוויון בישראל מובטח לכולם, בזכויות ובחובות - ללא קשר לדת, גזע או מין. יש לכבד זאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק