אירוע יוצא דופן נרשם אתמול במליאת הכנסת, כשבמהלך סקירה של שר המשפטים נאמן על כהונתו החולפת, קמו שלושה חברי כנסת והפנו כלפיו שאלות קשות הקשורות למאסרים חשאיים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האם בבתי הסוהר בישראל יש אנשים שדבר מאסרם נשמר בסוד", שאל ח"כ דב חנין מחד"ש. "מה מנגנוני הבקרה המשפטיים והפרלמנטריים על מאסר כזה ועל אי פרסום כזה? איך תתאפשר ביקורת ציבורית על מאסרים כאלה?".

גם יו"ר מרצ זהבה גלאון הקשתה על שר המשפטים: "ברצוני לשמוע את עמדתך בקשר לעובדה שעיתונאים מתנדבים לצנזר מידע על פי בקשת השלטונות. האם נראה לך תקין שמשרד ראש הממשלה מזמן את ועדת העורכים כדי למנוע פרסום של פרשה שעלולה להביך את מדינת ישראל?. האם בשם מה שנקרא צרכים ביטחוניים או סוגיות ביטחוניות אפשר לאשר בארץ מאסרים חשאיים?".

"עצירים עלומים מתאבדים ואף אחד לא יודע על קיומם"  

גלאון סיפרה איך בעבר חשפה בעצמה קיומו של מתן חקירות חשאי. "אני רוצה לספר לאדוני שאני בזמנו חשפתי את קיומו של מתקן החקירות 1391", אמרה. "אני עתרתי לבג"ץ ובג"ץ קבע בצורה שאינה משתמעת לשני פנים שלא ניתן להחזיק אנשים במעצר חשאי, שהדבר הזה לא יקרה יותר במדינת ישראל והיום אנחנו שומעים שבמדינה שמתיימרת להיות דמוקרטיה מתוקנת - גם עיתונאים משתפים פעולה עם השלטון, בלי הנחיית בג"ץ שיש סכנה ודאית קרובה לפגיעה בביטחון המדינה, שעצירים עלומים מתאבדים ואף אחד לא יודע על קיומם".  

חבר הכנסת אחמד טיבי הצטרף אל שורת השאלות ליעקב נאמן באותו הנושא: "פורסם היום כי אסיר בעל אזרחות אוסטרלית התאבד באחד מבתי הכלא בישראל תחת זהות אחרת. האם ידוע לך על המקרה? האם אתה מאשר את העובדה שאזרח אוסטרלי התאבד בתוך הכלא תחת זהות בדויה ובלי לפרסם את עובדת היותו אסיר ועצור בבית כלא במדינת ישראל?".

תשובתו של השר נאמן ככל הנראה לא סיפקה את חברי הכנסת: "כל נושא בתי הסוהר לא נמצא במסגרת סמכויות משרד המשפטים. ואני לא יודע כדי להשיב על השאלות שלכם. הן חייבות להיות מופנות לשר לביטחון פנים שממונה על בתי הסוהר, אבל כפי שאומרת הגמרא על הרבה דברים - דבר שצריך בדיקה. אין ספק שאם הטענות האלה נכונות, הדבר טעון בדיקה".