"המחשבה לפיה אני יכולה לשחרר את גלעד ולא עושה כלום - היא מחשבה נוראית. כולנו רוצים שגלעד יחזור הביתה, אבל חלק מהנכונות להילחם היא הבנה שאין לנו ברירה אחרת - תמיד יש סיכון של מינימום נפגעים. לא תמיד זה אפשרי להחזיר את כולם הביתה" – כך אמרה הבוקר יו"ר קדימה, ציפי לבני, בשיחה עם תלמידים בתיכון חדש בתל אביב.

על המצב מול רצועת עזה אמרה לבני כי "כשיורים עלינו - אנחנו צריכים להגיב. מדינה לא יכולה להרשות לעצמה להיות במצב שבו חלק מתושביה נמצאים תחת איום מתמיד. הקיצוניים סביבנו מסתכלים עלינו. ישראל קיבלה החלטה על מה שנראה רגיעה, החלטה שאני שותפה לה. ההחלטה הייתה שברגע שתופר הרגיעה – אנחנו נגיב. אני דורשת להגיב בכל דיון שאני משתתפת בו. זה מה שאנחנו צריכים לעשות בטווח המיידי. בטווח הארוך היעד הוא הוא להפיל את שלטון חמאס. הוא לא פרטנר".

"מדינה פלסטינית היא פיתרון מצויין לערביי ישראל"

"הפיתרון עבור הפלסטינים תושבי ישראל, או כפי שאנחנו קוראים להם ערביי ישראל - כשתהיה מדינה פלסטינית זה יהיה פיתרון מצויין עבורם. הם צריכים להבין שישראל היא הבית הלאומי ללאום היהודי. הפתירון הלאומי שלהם נמצא במקום אחר", אמרה לבני.

יו"ר קדימה לא שכחה שהבחירות בפתח, והתיכוניסטים שמולה כבר מצביעים. "יש גם פוליטיקאים לא נהנתנים, שלא נוסעים במחלקה ראשונה ומעשנים סיגרים", אמרה לבני, והוסיפה כי "הפריימריז בליכוד מקלים על הציבור לעשות בחירה נכונה. עכשיו ההבחנה בין הדרכים השונות ברורה".

"אנחנו רגילים לראש ממשלה ששבוי בידי המערכת הצבאית. אני לא שם, זה היתרון שלי", אמרה לבני. "אני יכולה לשאול שאלות. כשצבא נכנס אני גם חושבת כמה צעדים קדימה, חושבת כבר על היציאה. במלחמת לבנון אנשי הצבא חשבו שהם פועלים לבדם".

על שיטת הממשל אמרה יו"ר קדימה כי "ממשלות לא מחזיקות מעמד, בגלל השיטה הרעה הזאת אנחנו לא מספיקים לעשות כלום. מייד לאחר הבחירות אפעל לשינוי השיטה".