צה"ל מגיב לירי לעבר אשדוד: מטוסי אף-16 הפציצו את ביתו של השייח ניזאר ריאן, ממובילי הזרם הקיצוני של הנהגת החמאס. אמצעי התקשורת הפלסטינים מדווחים כי במהלך התקיפה חוסל בכיר החמאס יחד עם אשתו ושבעת בניו. הפלסטינים מדווחים על כ-15 הרוגים ועשרות עשרות פצועים באיזור כתוצאה מן ההפצצה.

מדובר צה"ל נמסר היום: "ביתו של בכיר חמאס שימש כמחסן אמצעי לחימה גדול, וכן כמרכז תקשורת. מתחת לבית הייתה מנהרה ששימשה למילוט פעילי טרור של הזרוע הצבאית של חמאס".

בשעות הערב תקף צה"ל שלוש פעמים את ביתו של בכיר חמאס נוסף, נביל אמרין. אמרין נהרג באחת התקיפות. צה"ל מסר כי המבנה בו התגורר אמרין הכיל אמצעי לחימה ותחמושת בכמויות גדולות.

צוותי הטלוויזיה של ערוצי החדשות של חמאס לא יוצאים לשטח לסקר את הנעשה בעזה, ייתכן בשל הפגיעה באחת התקיפות במשרדי הערוצים ברצועה, ייתכן בשל החשש לחייהם. מרבית השידורים שמעבירים כלי התקשורת הטלוויזיונים מועברים באמצעות צוותי טלוויזיה חיצוניים.

חיל האוויר וחיל הים פועלים מאז שעות הבוקר באינטנסיביות ברצועת עזה. פרשננו לענייני ערבים, אהוד יערי, מוסר כי המטרות הגדולות אליהן כיוון צה"ל בימים הראשונים למבצע עופרת יצוקה, התחלפו במטרות יותר ממוקדות. נדמה שפעילי החמאס מודעים לכך, ובעזה נראית ירידה משמעותית בתנועת הפעילים.

מפקדים בדרג שני שנהגו להסתובב חופשי ולתדרך את הפעילים - ירדו אל הבונקרים, ריכוזים של יחידות חמאס כמעט ולא נראים. הפעילים מעדיפים להסתתר ולהיטמע בתוך האוכלוסייה מחשש לחייהם. גם פעילות הכנה לקראת כניסת כוחות קרקעיים כמעט ולא מורגשת ופעילים שעסקו בהטמנת מוקשים והכנת בורות ירי, מעדיפים לתפוס מחסה.

גם ביצוע הירי לעבר ישראל נעשה בצורה פחות גלויה, בעקבות הנוכחות המאסיבית של המטוסים בשמי עזה. בחלק מן המקרים מתבצע הירי לעבר ישראל מחלון בית, ממש מתוך חדר השינה של משפחה פלסטינית. כן דווח על פניות של צה"ל באמצעות שיחות טלפון בשיחה הערבית למשפחות שמבתיהן בוצע ירי, על מנת שיפנו את המבנה.

באחד המקרים סיפרו בצה"ל על בני משפחה שנתבקשו לעזוב, וניסו למנוע בגופם את הירי בכך שעלו לנופף לצה"ל מן הגג. צה"ל בתגובה ירה טיל אזהרה, אשר לא פגע בבית. לאחר הירי פינוי תושבי הבית את המבנה והוא פוצץ על ידי מטוסי חיל האוויר.

הילד פתח תיקים - הלוחמים הורשעו. ארכיון (צילום: רויטרס)
אזרחים בביתו של הבכיר | צילום: רויטרס
2 פעילים חוסלו בשעות הבוקר

משעות הבוקר תקפו מטוסי חיל האוויר מעל 20 יעדים של חמאס, ביניהם מחסני לחימה, מרחבי שיגור רקטות, מספר כלי רכב של אנשי חמאס וכן מנהרה אשר שימשה את פעילי הארגון. בצפון רצועת עזה, תקף חיל האוויר את ביתו של מוחמד פואד ברהוד, פעיל בוועדת ההתנגדות, שהיה אחראי על המערך הרקטי בצפון הרצועה, אשר קיבל מימון ותמיכה מהחמאס.

כמו כן הותקף ביתו של חסין דריירי בצברה בצפון רצועת עזה. הבית שימש כמחסן אמצעי לחימה וכמחרטה ואוחסנו בו טילים ופצצות מרגמה. בנוסף הותקף מחסן אמצעי לחימה בביתו של תאופיק אבו ראס, פעיל חמאס מנוציראת שבמרכז רצועת עזה. בביתו הייתה מעבדה לייצור אמצעי לחימה ומחסן אמצעי לחימה ובו רקטות ומטענים.

משעות הבוקר תקפו מטוסי חיל האוויר יותר מ-20 מטרות, בהן מחסנים, מרחבי שיגור, רכבים ובהם פעילי חמאס וכן מנהרה האשר שימשה את ארגון הטרור חמאס.

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד

אשדוד: פגיעה ישירה בבניין בן 8 קומות

אולמרט בבאר שבע: "נפעל באגרוף ברזל נגד החמאס"

צה"ל מציג: מפציצים את עזה

צה"ל: הושמד מסגד שאיחסן טילי גראד

כך מעבירים ילדי הגראדים את הזמן

מתקפת הרקטות על הדרום נמשכת

רוב הציבור: לא לעצור את המבצע

אשדוד: 4 ילדים נותרו ללא אמא

המדריך למתגונן