אין תמונה
פעילותה הפרלמנטרית הופסקה. ח"כ קול

ההימנעות, ההתנצלות והעונש: חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) הושעתה הלילה (ד') מכל תפקידיה הפרלמנטריים על ידי יו"ר המפלגה, יאיר לפיד ויו"ר הסיעה עופר שלח. זאת לאחר שנמנעה בהצבעה על החלק הראשון של חוק המשילות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היום נמנעתי בהצבעה על חוק המשילות", כתבה ח"כ קול בהתנצלות אחרי הצבעתה. "זו הייתה החלטה שפגעה בעיקר בחבריי לסיעה, ואני מתנצלת". בהצבעה על חלקו השני של חוק המשילות בהמשך הערב קול כבר הצביעה בעד.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) התייחס לסנקציה שהוטלה על ח"כ קול ומתח ביקורת על מפלגת יש עתיד. "כפיתם עליה בסחיטה ובאיומים להתנצל - זוהי הפוליטיקה החדשה שלכם?", תהה. "עד עכשיו התנגדתי לכם. מהיום הזה אני בז לכם".

משנים את כללי הדמוקרטיה

שני חלקיו של חוק המשילות עברו בקריאה ראשונה במהלך דיון סוער במליאה. הצעת החוק קובעת, בין היתר, כי מספר השרים בממשלה יוגבל ל-19, כולל ראש הממשלה. מספר סגני השרים יוגבל לארבעה ויבוטלו כליל מינויים של שרים בלי תיק.

עוד על פי החוק, ניתן יהיה להעלות הצעות אי אמון בממשלה רק פעם בחודש, אלא אם גייסה האופוזיציה 61 חתימות של חברי כנסת. חוק המשילות כולל גם את ביטולו של "חוק מופז", שאיפשר לשבעה חברי כנסת להתפלג מסיעתם גם אם הם מהווים פחות משליש מהסיעה. חלקו השני של החוק כולל את העלאת אחוז החסימה מ-2% ל-4%.

מי שעומד בראש יוזמי חוק המשילות, ח"כ אביגדור ליברמן, בירך על אישור החוק. "זה חוק שמציל את הדמוקרטיה הישראלית", כתב בפייסבוק. "זהו צעד נוסף בחיזוקה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית נורמלית, שבה הממשלה שהעם בחר תוכל באמת למשול לטובת האזרחים. אנחנו נמשיך ונילחם להצלתה של הדמוקרטיה הישראלית מידי אלה שפעם אחר פעם מבזים את כנסת ישראל ושאינם מתעניינים בעתידה של מדינת ישראל".