המדד החברתי: מי הח"כים החברתיים ביותר? (צילום: רויטרס)
כנסת ללא לוביסטים? | צילום: רויטרס

תחקיר התכנית "עובדה" בנושא הלוביסטים ממשיך לעורר גלים ולשנות החלטות מנהליות בכנסת: מעבר לאיסור על לוביסטים לשהות במזנון ובאזורים מסוימים בכנסת, שלח בסוף השבוע מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, מכתב לכלל עובדי הכנסת ובהם הוא אוסר לדבר עם לוביסטים ללא אישור המנהל האחראי עליו.

"החלטתי להטיל מגבלות על קשרי עבודה בין עובדי כנסת ובין שדלנים", כתב לנדאו. "החל מעתה, ככלל, אין לקיים מפגשים ומגעים בעל פה עם שדלנים בנושאים העומדים על סדר יומה של הכנסת ושל ועדותיה".

לנדאו מציין שבמקרים שבהם יש צורך מקצועי במפגש עם לוביסטים, יש לקבל אישור מראש ממנהל החטיבה, ולאחר מכן להעביר תיעוד בכתב של תוכן המפגש. "בנוסף, יש לנקוט אמצעי זהירות ולהגביר את השקיפות בכל הנוגע לפעילות השדלנים בכנסת. על מנהלי החטיבות לוודא קיום הוראה זו", הוסיף לנדאו.

באשר למרכז המחקר והמידע של הכנסת שנמצא בתחקיר כי שיתף פעולה עם לוביסטים, כתב מנכ"ל הכנסת כי "על רקע דופי שהטיל אחד השדלנים שנראה בתחקיר, חשוב להדגיש כי אין בהוראה זו משום הטלת דופי בעובדי המ.מ.מ בפרט או בעובדי הכנסת בכלל".

במקביל, פנתה "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת" לכלל ראשי הוועדות בכנסת בבקשה כי לא יאפשרו ללובסטים להיכנס לדיוני הוועדות. "העמותה סבורה כי בפעולתם של לוביסטים בשכר אין כל מימד דמוקרטי, זאת לאור העובדה שניתן לשכור את שרותיהם על מנת לקדם אינטרסים בהם הם אינם מאמינים כלל. עיקרון זה הופך את מעשיהם לאנטי-דמוקרטיים בעליל ולמחזקי אינטרסים של בעלי הון/יכולת בלבד", כתבו במכתב שהגיע לחברי הכנסת.

"אנו קוראים לך בזאת לסגור את דלתות וועדתך בפני אלה המכונים 'לוביסטים' ואשר כרגע עונדים בכנסת תג כתום. אנו קוראים לך להגן על המוני עם ישראל שאין ביכולתם לשוכר לוביסט על מנת לקדם את האינטרסים הצרים שלהם. אם אינך עושה זאת, אנו קוראים לך לנמק בפני עם ישראל מדוע לא תעשה כן". הכנסת טרם השיבה לעמותה על מכתבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק