"אנחנו לא נגד החרדים". לפיד (צילום: חדשות 2)
שר האוצר עולה למתקפה | צילום: חדשות 2

מתקפה חריפה מצד שר האוצר על הרבנים הראשיים: בעקבות התנגדות הרבנים לאו ויוסף לגיוס בנות לצה"ל, קרא השר יאיר לפיד להדחתם. "זוהי חוצפה ושערורייה לאומית ואנחנו נפעל לפיטוריהם בכנסת ובממשלה ואם צריך גם במישור המשפטי", הבהיר יו"ר מפלגת "יש עתיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"דוד לאו ויצחק יוסף אינם ראויים עוד לכהן בישראל כרבנים ראשיים", הדגיש לפיד, שתמך במועמדות הרב דוד סתיו לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. "מדובר בעובדי מדינה המקבלים משכורת נאה מאוד ממדינת ישראל, יושבים במשרדים הנוחים שלהם, עם הרכבים הצמודים, ומודיעים שהם לא מסכימים שבנות ישרתו בבוץ ובקור כלוחמות בקרקל, בקורס טיס, במג"ב ובקורס חובלים".

"האם המפקדת של הגדוד הקרבי 'איתם' צריכה להתפטר? ומה עם האלופה אורנה ברביבאי? או כל המורות החיילות? ומה לגבי חיילות המודיעין שפגשתי לפני שבועיים בפיקוד צפון, רכונות על המסכים כדי למנוע חדירות מחבלים דרך הגדר? גם להן אסור לשרת?", מחה לפיד בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. 

אין תמונה
הרבנים הראשיים לאו ויוסף

"הרבנות מנתקת עצמה ולא תוכל להשפיע על החברה"

בעקבות הדברים אמרה שרת המשפטי ציפי לבני כי רבנות ראשית שפוגעת ברצונן של נערות אזרחיות ישראל לתרום למדינה, מוציאה עצמה מהחברה ולכן גם לא תוכל להשפיע עליה. ״אני אמשיך לפעול כדי להסיר את הסמכויות שיש לרבנות הראשית שמעניקות לה שליטה והשפעה על חיי כולנו", אמרה לבני.

בהמשך הוסיפה שרת המשפטים כי ״במקום להתקדם עם הזמנים ולהתחבר לחברה הישראלית, בחרה הרבנות הראשית להסתגר ולהתנתק מהמציאות ולגרום לתחושות מיאוס כלפיה. פגיעה ברצונן של נערות דתיות להתגייס, לקחת חלק מהוויה הישראלית ולתרום לביטחון ישראל, מעידה בעיקר על כך שהרבנות הופכת עצמה ללא רלוונטית - במקום להקשות על הנערות, היה על הרבנים הראשיים לכבד את רצונן ולסייע להן לשמור על אורח חייהן ואמונתן במסגרת הצבאית.

השרה אף ציינה כי "למרות הפסיקה האנרכוניסטית, משמח לגלות שאחוזי הגיוס בקרב נשות הציבור הדתי רק הולכים וגדלים - מה שמעיד שהשינוי שמתחיל מלמטה הוא עוצמתי ובכוחו להביס את נסיונות הדיכוי והשליטה". לבני אמרה את הדברים לאחר שבשבוע שעבר העלתה שרת הצעת חוק שתפקיע מידי הרבנות את השליטה על בית הדין המשמעתי לרבנים שסרחו.

"מחיקת זהותה של ישראל כמדינה יהודית"

אתמול פורסם בגלי צה"ל כי מועצת הרבנים, בראשות הרבנים הראשיים, "אוסרת גיוס בנות לצה"ל בכל צורה שהיא, וממשיכה בכך את מסורת הרבנים הראשיים הקודמים". 

הרב שמואל אליהו מצפת, שהיה מועמד בבחירות לרבנות, אמר בדיונים כי "גיוס הבנות הוא פעולה מתוכננת היטב, כחלק ממחיקת זהותה של ישראל כמדינה יהודית". הרב יהודה דרעי, רב העיר באר שבע, הוסיף כי הגיוס "ייהרג ואל יעבור".

בעבר הורו הרבנים הראשיים הקודמים לבנות שלא להתגייס לצבא, אבל נתונים שנחשפו לאחרונה מעידים על זינוק בהתעניינות בקרב הבנות הדתיות. על כן החליטו הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף לשוב ולהתריע על הנושא. בנוסף סיכמו הרבנים כי יחתימו רבנים רבים על עצומה ברוח הזאת.