המשא-ומתן הקואליציוני יחל באופן רשמי רק ביום שלישי, אבל הפגישה שקיים אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יאיר לפיד - יושב-ראש יש עתיד ומי שצפוי להיות שותפו הבכיר בקדנציה הקרובה - הצליחה לעורר חרדה רבה בקרב הסיעות החרדיות, בעקבות הדרישה לשוויון בנטל. גורמים באותן המפלגות איימו כי במידה שתביעתו של לפיד לגייס את בחורי הישיבות לשירות צבאי או אזרחי בחוק תיענה - יוליד הדבר "אינתיפאדה של העולם התורני בהנהגת בארץ ומסביב לעולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המתווה שהציגה יש עתיד לגיוס החרדים נתפס בקרבם כחמור ביותר וככזה שלא ניתן לקבלו בשום אופן. מנגד, גם לפיד עצמו מגלה נחישות בהוצאת המהלך אל הפועל וסבור כי יישומו הוא בגדר "להיות או לחדול" בסוגיית חברותו בממשלה הבאה.

סימן ברור ללחץ שהולידו תוצאות הבחירות בקרב החרדים ניכר בצהריים, כשחבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) הבהיר כי עמיתיו לסיעה ישתפו פעולה עם ש"ס ביצירת "גוש חוסם" שיקשה על לפיד לאשר את תכניתו.

"אומנם יש עתיד קיבלה 19 מנדטים, אבל יהדות התורה וש"ס ביחד זכו ל-18", אמר גפני בריאיון לגלי צה"ל. "אנחנו הולכים יחד עם ש"ס בנושאים העקרוניים: בסוגיית הסטטוס קוו, בעניינים הדתיים ובגיוס בני הישיבות. אי אפשר לכפות אחד על השני אורח חיים שונה. לכן, אני מעריך שבסופו של דבר ההיגיון ייגבר", הוא הדגיש.