יותר מדי רגעים מביכים. מליאת הכנסת (צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako, חדשות)
בקרוב: פחות שרים | צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako, חדשות

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את "חוק המשילות" שמקדמת מפלגת יש עתיד ברוב של 60 חברי כנסת מול 44. הצעת החוק מבקשת בין היתר להעלות את אחוז החסימה ל-4%, להגביל את מספר השרים בממשלה ל-18 בלבד ולהקשות על האפשרות להגיש הצעות אי-אמון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

במהלך הדיון במליאה תקפו אחדים מחברי האופוזיציה את ההצעה וקראו קריאות ביניים. למראה ההפתעה בין המתנגדים היו גם חברים בקואליציה בהם ח"כ משה פייגלין ויו"ר הכנסת לשעבר רובי ריבלין שעזב הפגנתיות את המליאה בזמן ההצבעה.

"ב-15 השנים האחרונות נערכו במדינת ישראל 6 מערכות בחירות. בממוצע כל שנתיים וחצי נערכו בחירות", הדגיש יוזם החוק, ח"כ רונן הופמן. "כל שנתיים וחצי מוציאה המדינה למעלה ממיליארד שקל על בחירות כלליות".

לדברי הופמן, "הצעת החוק נועדה שניתן יהיה לנהל כאן מדינה. ההצעה מאוזנת, שקולה ונוסחה בהתייעצות עם מומחים, במטרה להבטיח את חוזקה של הדמוקרטיה בישראל".

באופוזיציה מתחו ביקורת חריפה על החוק שעבר בקריאה טרומית. "הפגיעות הקשות בדמוקרטיה שהציעה ישראל ביתנו חוזרות הפעם באריזת מתנה של יש עתיד", אמר ח"כ דב חנין. "העלאת אחוז החסימה היא פגיעה קטלנית במפלגות אידאולוגיות, בקבוצות מיעוט ובפלורליזם בקרב האוכלוסייה הערבית".