יאיר לפיד (צילום: חדשות 2)
"זה לא יעצור כאן". לפיד | צילום: חדשות 2

במערכת הפוליטית מברכים על מעצר משוחררי עסקת שליט: הלילה (ד') עצרו כוחות הביטחון 65 מבוקשים, 50 מהם שוחררו בעסקת שליט בשנת 2011. ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את הפעולה הצבאית: "הפעילות הלילה היא מרכיב עם מסר חשוב, בסדרה של פעולות רבות שיימשכו ומטרתן להחזיר את הנערים החטופים, ולפגוע בארגון חמאס ביהודה ושומרון'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

גם יו"ר מפלגת יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, בירך על המהלך והבהיר: "זה לא יעצור כאן. חמאס ילמד בדרך הקשה שגם אם זה ייקח זמן, אנחנו נרדוף אותו בכל מקום". לפיד הדגיש כי הפעילות נגד חמאס תימשך "ביום ובלילה, בדיוק ברגע שהוא לא מצפה לו. עד שיחזרו הבנים".

ח"כ זאב אלקין, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, הציע בימים האחרונים לעצור את משוחררי העסקה, והבוקר מיהר לברך את ראש הממשלה ואת כוחות הביטחון. "באמת הגיע הזמן שנשנה את כללי במשחק שחמאס מנסה להכתיב לנו. מעכשיו יידע כל אירגון טרור, כשהוא מתכנן חטיפה של ישראלים, שמעשים מהסוג הזה רק יכניסו מאות מחבלים נוספים לכלא הישראלי", כתב אלקין בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו. "אנחנו גם נמשיך לפעול לקידום הצעת חוק שתהפוך כל מחבל ששוחרר להיות משוחרר על תנאי, ושסכנה לחזור לכלא הישראלי תרחף קבוע מעל ראשו".

איילת שקד, שיזמה את החוק שימנע שחרור מחבלים, טענה כי חלק מהמשוחררים בעסקת שליט "הפר תנאי חנינה, ועל כן החנינה שלהם תבוטל והם ישובו לרצות את מלוא עונשם. לא מדובר רק במעצר מנהלי אלא בהחזרת גלגל החנינה לאחור". ח"כ שקד הוסיפה כי "מתוך עסקת שליט יש כמאה מחבלים כבדים ששוחררו לשטחי יהודה ושומרון, טוב יעשה צה"ל שישים ידו על כולם, כדי שהחטיפה תפגע בהישג החטיפה הקודמת".

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) טענה כי המעצר הוא "התשובה הטובה ביותר לחטיפה - כך מבהירה ישראל לחוטפים ולתומכיהם, שחטיפת ישראלים לא תביא לשחרור מחבלים, אלא אדרבא, תכניס הרבה יותר מחבלים לכלא", כתבה סטרוק בעמוד הפייסבוק שלה. "ישראל לא תהיה בת הערובה של הטרור הפלשתיני.

מבצע מעצרים ביו"ש (צילום: רויטרס)
ממשיכים לחפש אחר הנערים | צילום: רויטרס

צה"ל: "הפעילות תימשך ותעמיק ככל שתידרש"

מדובר צה"ל נמסר כי המבוקשים שנעצרו "הועברו לחקירת כוחות הביטחון. מתחילת המבצע נעצרו כ- 240 מבוקשים וכ- 800 בתים נסרקו". עוד נמסר כי "פעילות צה"ל הענפה תימשך ותעמיק ככל שתידרש. צה"ל ימשיך בפעילותו המבצעית הבלתי פוסקת במקביל לעבודת מודיעין מרושתת בין זרועית ובין גופית. צה"ל יביא לפגיעה משמעותית בארגוני הטרור ויפעל בנחישות כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל".

על פי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, פעילות צה"ל לוותה בעימותים ויידויי אבנים: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כאשר כוחות צה"ל פשטו לאחר חצות על בתים באזור חברון, צעירים ערבים יידו אבנים לעבר החייילים, שהשיבו בירי גז מדמיע. כתוצאה מכך הפלסטינים דיווחו על מספר מקרי סבל מחנק. גם בבית עולה נמשכה פעילות הצבא והחיילים עברו מדלת לדלת על מנת לאתר חשודים, לפי הדיווח הפלסטיני.

אמש (ג') העריך קצין בכיר בצה"ל כי הלחץ כי המאמץ להחלשת חמאס בגדה צפוי להימשך עוד שבועות רבים. הבוקר צפוי שר הביטחון יעלון להיפגש עם משפחות החטופים.

הנחת העבודה של הצבא היא שהחטופים בחיים, ללא מידע אחר שיסתור זאת. המאמץ להגיע אל החטופים נמשך כל הזמן מתוך תקווה להתקרב ליעד בהקדם. מהנחת העבודה הזו נגזרות פעולות מהירות ואינטנסיבות, אבל מבצע "רידוד" החמאס יכול להימשך עוד שבועות רבים.

בכל הנוגע ללחץ על הקהילה האזרחית וחמאס, טווח הזמנים שונה: קצין בכיר נוסף אמר כי חג הרמדאן, שיחל בעוד כשבועיים, הוא "לא קו אדום מבחינתנו". הלחץ על האוכלוסיה האזרחית, שתצטרך ככל הנראה להעביר את החג בתוך כתרים, סגרים וחיפושים, והדבר מלחיץ את הקהילה המקומית.

פנייה ללוחמים (צילום: רויטרס, חדשות 2)
פנייה ללוחמים | צילום: רויטרס, חדשות 2

האם ללוחמים: "אתם בנינו"

רחל ואברהם פרנקל, הוריו של נפתלי בן ה-16 מנוף איילון, ביקשו מצוות העיתון "במחנה" שביקר בביתם להעביר מכתב לכל החיילים הלוחמים שנמצאים בשטח ומחפשים אחר בנם והדגישו: "כל מילה ופסיק נכתבו מהלב".

"המצב ההזוי הזה יצר אצלנו סוג של תודעה מורחבת, בה כל אחד ואחד מכם מרגיש עבורנו כבנינו ממש. אומרים שאייל, גיל-עד ונפתלי הם הילדים של כולם - אנחנו מרגישים שאתם כולכם קצת בנים שלנו", כתבה האם בדמעות בשם שני ההורים.

קודם לכן נפגשו לראשונה הורי שלושת הנערים החטופים בבית משפחת פרנקל בנוף איילון. "המפגש הזה היה מאוד משמעותי עבורנו ומאוד חשוב", סיפרה רחל פרנקל, אמו של נפתלי בתום הפגישה המרגשת. "פגשנו אנשים טובים, חזקים ומלאי ביטחון בבורא עולם", הוסיפה פרנקל על הפגישה. "אנחנו רוצים לחזק את כוחות הביטחון שעובדים יומם ולילה ואת ראש הממשלה שעומד איתנו בקשר. אנחנו מתפללים שכל החיילים והילדים שלנו יחזרו ללא פגע".

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

50 משוחררים מעסקת שליט נעצרו במהלך הלילה

יעלון: "חמאס ביו"ש ישלם מחיר כבד מאוד"

מפקד פיקוד מרכז: "ראשי חמאס מרגישים את הפגיעה"

הסערה נמשכת: תלונה במשטרה נגד ח"כ זועבי

"הופתעו כשנכנסנו": כך פשטו הכוחות על שכם

שגריר ישראל לאו"ם על פרשת החטיפה: "איפה אתם?"

צה"ל לחיילים: למחוק שמועות על החטיפה בוואטסאפ

לזה מחכים: אותות חיים מחטופים

הקבינט התכנס: גם האסירים ישלמו מחיר

משפחות הנערים נפגשו: "מתגעגעים אליכם, תהיו חזקים"

הפעילות התרחבה גם לשכם: 200 עצורים מתחילת המבצע‎