רק בשבוע שעבר אמר ראש השב"כ היוצא יובל דיסקין שהוא "מאוד מודאג" מההתרחשויות הצפויות בחודש ספטמבר, עם ההכרזה החד-צדדית המתוכננת על הקמת מדינה פלסטינית. החששות הן שהמהומות שיפרצו יהיו אף יותר גדולות ממה שהתרחש אתמול, ב"יום הנכבה".

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דנה בשעה זו בהקמת המדינה הפלסטינית. את דיון הוועדה העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בדיון השתתפו ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, ראש אמ"ן לשעבר אלוף (במיל') אהרון זאבי פרקש, סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף (במיל') עוזי דיין, שגרירת ישראל באו"ם לשעבר פרופ' גבריאלה שלו, פרופ' שמעון שמיר, פרופ' אלי פודה, עו"ד פנינה שרביט-ברוך, לשעבר בכירה במחלקה לדין בינלאומי בצה"ל ועוד.

לדברי ראש אמ"ן לשעבר האלוף במיל' אהרון זאבי פרקש, שהשתתף הבוקר בדיון: "מדיניות ישראל צריכה להיות ברורה, חובה עליה לנהל משא ומתן עם כל ממשלה פלסטינית שקווי היסוד שלה ברורים - שתי מדינות לשני עמים בשלום וביטחון , לקבל עקרונות הקוורטט, רשות אחת וצבא אחד לחמאס ולרש"פ, הפליטים יוחזרו למדינה הפלסטינית".

"ההפיכות במזרח התיכון מעניקות אומץ לפלסטינים להפגין ולמרוד", אמר פרקש והוסיף: "מנהיגי ארצות ערב מתכנסים פנימה ורוצים לשמור על משטרם. וארצות הברית מפגינה חולשה רבה בהתנהלות מולם".

"אנו עדים לשיא השפל של מעמדנו באו"ם"

שגרירת ישראל באו"ם לשעבר, פרופ' גבריאלה שלו, אמרה במהלך הדיון כי "אנו עדים לשיא השפל, אם אפשר כך לומר, של מעמדנו באו"ם". שלו הוסיפה כי "השפל הזה החל עם מבצע עופרת יצוקה, וכי לא ניתן לדעת מתי יגיע סופו".

ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, שנכח בדיון טען כי "היכולת של הקוורטט להכתיב תנאים הולכת ומצטצמת". הלוי ציין שבלתי אפשרי לקיים במצב הנוכחי משא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

אלוף במיל' עוזי דיין, סגן הרמטכ"ל לשעבר, אמר בדיון כי "מבחינה ביטחונית מי שמוותר על בקעת הירדן לוקח על עצמו סיכון לא מחושב. למדינת ישראל אסור לקחת את זה על עצמה". ח"כ מיכאל בן ארי מסיעת האיחוד הלאומי הזהיר נגד הנסיגה ואמר כי "נסיגה מעזה הביאה טילים לאשדוד". 

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי אמר כי "חלק גדול מהמומחים השונים שהופיעו בפני הועדה מדגימים מה שאמר אינשטיין. טירוף הוא לחזור שוב ושוב על אותה פעולה ולצפות שבפעם הבאה התוצאה תהיה שונה. הם ממשיכים לקרוא לתהליך מדיני לחלוקת הארץ למרות כל הכישלונות והאסונות שהביאו תהליכים אלו בעבר". אלדד הוסיף כי "תגובת ישראל להכרזה חד צדדית על מדינה חייבת להיות סיפוח יהודה ושומרון. כשבשלב הראשון יוחל החוק הישראלי על שטחי C".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט